Nizozemsko se připojilo k Německu a přerušilo očkování vakcínou AstraZeneca pro mladší 60 let

3 měsíce starý 12

Nizozemsko po nevyjasněném úmrtí pacientky a po zprávách o tvorbě krevních sraženin u několika dalších nedávno naočkovaných dočasně přestane podávat vakcínu AstraZeneca proti covidu-19 osobám mladším 60 let. S odvoláním na vyjádření tamního ministerstva zdravotnictví o tom informovaly zahraniční agentury. AstraZeneca v reakci uvedla, že regulační úřady dříve shledaly její vakcínu bezpečnou, a že bude s nizozemskými úřady nadále spolupracovat.

Amsterodam 18:36 2. 4. 2021(Aktualizováno: 19:16 2. 4. 2021)

Kvůli rozhodnutí se podle ministerstva v zemi ruší asi 10 000 již naplánovaných očkovacích termínů | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí Nizozemska přišlo jen tři dny poté, co ke stejnému kroku přistoupilo Německo. To rovněž jako důvod uvedlo výskyt krevních sraženin u několika lidí nedávno naočkovaných látkou od AstraZenecy.

Nizozemská organizace monitorující očkování v zemi v pátek uvedla, že obdržela hlášení o tvorbě krevních sraženin a úbytku krevních destiček u pěti pacientů.

Komplikace se u nich objevily sedm až deset dní po vakcinaci, všem přitom bylo mezi 25 a 65 lety.

Německo se bude řídit doporučením komise a pozastaví očkování lidí mladších 60 let AstraZenecou

Číst článek

V období, kdy se tyto případy vyskytly, přitom v Nizozemsku dostalo injekci s očkovací látkou od AstraZenecy asi 400 000 lidí. Páteční rozhodnutí v zemi podle ministerstva ruší asi 10 000 již naplánovaných očkovacích termínů.

Společnost AstraZeneca v prohlášení uvedla, že regulační úřady Británie, Evropské unie i Světové zdravotnické organizace (WHO) dospěly k závěru, že přínos používání její očkovací látky výrazně převyšuje rizika, a to ve všech věkových skupinách.

„Naši vakcínu již dostaly desítky milionů lidí po celém světě. Rozsáhlé sbírky dat ze dvou velkých klinických studií a důkazy z reálného nasazení prokazují její účinnost a potvrzují roli, kterou vakcína může sehrát v této krizi veřejného zdraví,“ uvedla společnost.

Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) v pátek uvedl, že počet případů, kdy se po aplikaci vakcíny AstraZeneca u očkovaných objeví krevní sraženiny, je velice malý. Na ostrovech bylo dosud podáno 18,1 milionu dávek očkovací látky AstraZeneca, krevní sraženiny se objevily u 30 lidí.

Podle zprávy MHRA šlo ve 22 případech o trombózu mozkových žil a splavů (CVST), kdy se sraženina zformuje v mozku. Dalších osm případů tvoří jiné typy trombóz u lidí s nízkým počtem krevních destiček. Úřad vycházel z informací od loňského prosince do 21. března, v tomto období dostalo 15,8 milionu lidí první dávku vakcíny AstraZeneca a 2,2 milionu lidí i druhou.

ČTK

Zdroj