Nižší DPH se v cenách potravin projeví. Slučme je do jedné sazby s nápoji, vyzval analytik

4 měsíce starý 12

„Při větším objemu zboží bude snížení daně znatelnější. Nová sazba se tak u potravin nějak projeví, u nákupů za hodně peněz nepochybně,“ podotkl Havel. Úpravy daňového systému však podle něj mají další příznivý vliv, než jen mírné zlevnění cen potravin. „Jde o narovnání konkurenčního prostředí v Česku. Nyní máme nejvyšší DPH na potraviny, proto bych nižší sazbu vnímal jako systémovější krok do budoucnosti,“ pokračoval.

České potraviny tak podle Havla budou z dlouhodobého hlediska cenově konkurenceschopnější. Podle Romany Nýdrle ze Svazu obchodu a cestovního ruchu jsou obchodníci připraveni sníženou sazbu plně promítnout do cen potravin. „Čím větší bude nákup, tím větší bude úspora zákazníka,“ podotkla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zlevní potraviny díky nižší dani? Podívejte se, kolik se dá ušetřit na běžném nákupu

Kritikou však nešetřila na sazbu u nápojů, které se nově budou nacházet v té nejvyšší, 21procentní. „Skutečně tomu nerozumíme. Nedává smysl, aby neslazené minerálky či kojenecké vody měly vyšší DPH než sladkosti. Je to nepochopitelné,“ zdůraznila. Obdobný názor má i Havel. „Nápoje a potraviny jsou třeba v položkách celního sazebníku v jednom balíku. Jinými slovy: když by se měla měnit DPH, tak u veškerého zboží ke konzumaci, tedy u potravin i nápojů. Měly by mít stejnou sazbu,“ dodal.

Jak Havel s Nýdrle hodnotí vládní návrh škrtat dotace i v zemědělském sektoru? A promítá se stabilizace nákladů na energie do cen potravin? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

Zdroj