Norská premiérka dostala pokutu za porušení koronavirových opatření

1 měsíc starý 11

Předsedkyně norské vlády řekla, že pokutu přijímá, a znovu se omluvila, že koncem února zorganizovala v zimním středisku Geilo oslavu, které se zúčastnilo dalších 13 lidí. Tím byl překročen maximální počet deseti osob, který v té době pro soukromé akce v Norsku platil.

Agentura Reuters uvedla, že za podobný přestupek by většina lidí v Norsku pokutována nebyla a věc by se pravděpodobně řešila domluvou. Pokutu pro premiérku policejní šéf Ole Saeverud zdůvodnil tím, že Solbergová se významně podílí na rozhodování o koronavirových opatřeních, a je proto důležité, aby je sama dodržovala.

„Bylo správné udělit premiérce pokutu, aby byla zachována důvěra veřejnosti v pravidla, která mají zamezit šíření koronaviru,” řekl.

V Geilo se Solbergová, doprovázená manželem, sešla s rodinami svých dvou sester a společně tam strávili několik nocí. V průběhu dovolené příbuzní mimo jiné povečeřeli v restauraci, premiérka sama tam ale nebyla, protože musela k lékaři. Další den společně pojedli donesené sushi v jednom z apartmánů.

Premiérčin manžel, který měl na starosti praktickou přípravu akce, pokutován nebyl. Bez trestu vyvázla také restaurace, kde se večeře konala, i když také porušila zákon.

Solbergová byla doposud oceňována za to, jak země boj proti koronaviru zvládá. Norsko, které má 5,4 milionu obyvatel, zaznamenalo od začátku pandemie 101 960 případů nákazy a 684 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

Země se nyní potýká s třetí vlnou nákazy. Denně přibývá kolem 800 nových případů.

Zdroj