Norským pastevcům vadí větrníky. Soud je podpořil, kvůli sobům se může zastavit 151 turbín

3 měsíce starý 12

Společnost Statkraft možná bude nucena odinstalovat 151 větrných turbín, které v posledních dvou letech spustila ve středním Norsku. Proti větrníkům se totiž vzbouřili Sámové, kteří tvrdí, že narušují jejich tradiční způsob života a znemožňují sobům pastvu. Soud nyní jejich práva podpořil, píše agentura Bloomberg.

Soudní verdikt podle advokáta žalující strany znamená, že větrné farmy neměly v roce 2010 vůbec získat povolení k realizaci. Tvrdí, že bez příslušné licence by se nyní měla výroba zastavit a turbíny je třeba rozebrat. „Tak to my vnímáme. Nejvyšší soud řekl, že licenční rozhodnutí je neplatné. To znamená, že tam jsou dva ilegální větrné parky,“ řekl Eirik Bronner.

Turbíny ale aspoň prozatím zůstávají v provozu, protože soudní rozhodnutí dostalo na stůl ministerstvo energetiky. Jeho mluvčí bez bližšího časového upřesnění uvedl, že úřad verdikt posoudí a pak určí další postup.

„Je to pro nás úplně nová situace. Dokud nebudeme mít posouzení ministerstva, nebudeme to mít pro nás žádné okamžité důsledky,“ komentoval situaci mluvčí Statkraftu Torbjorn Steen. Soudní výrok každopádně vnáší nejistotu do další výstavby větrníků v zemi.

Zdroj