Nouzový stav a omezení pohybu by mohlo skončit za týden. Záležet bude na číslech, uvedl Hamáček

1 týden starý 98

V Česku by mohl příští neděli v noci na pondělí skončit nouzový stav. Šéf ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že další prodloužení už nebude za současného tempa epidemie nutné a vláda bude potřebná omezení vyhlašovat přes pandemický zákon. Ten ale neumožňuje omezovat volný pohyb lidí.

Praha 14:49 4. 4. 2021(Aktualizováno: 15:21 4. 4. 2021)

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Právě zákaz cest mimo okresy, který aktuálně platí, by měl skončit s nouzovým stavem.

„Jako vždycky klíčová budou čísla. Zatím se ten názor i všech odborných skupin kloní k tomu, abychom ty okresní uzávěry, které fungují a je to zdokumentované i na datech, podrželi do 11. dubna a aby s koncem nouzového stavu skončily i okresní uzávěry,“ uvedl Hamáček.

Svrčinová do týdne předloží změny PES. Mají určit hranice pro rozvolňování

Číst článek

Vláda nouzový stav vyhlásila po první vlně znovu 5. října, kdy došlo ke zhoršení pandemické situace v Česku.

Pošesté ho pak v polovině února odmítli poslanci prodloužit – vláda ho tehdy přesto vyhlásila na žádost hejtmanů.

Vicepremiér v televizi CNN Prima News dále také informoval, že rozvolňování protiepidemických opatření by mohlo začít na přelomu dubna a května, nejdůležitější je otevření škol.

Rozvolnění by se mělo řídit upraveným protiepidemickým systémem (PES). Jeho vytvoření má na starosti hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ministerstvo zdravotnictví. Podle Hamáčka by mělo být rozvolnění opatrné a pozvolné, aby bylo možné rychle reagovat na vývoj epidemie a případně zabránit další vlně.

„Tím prvním budou školy – to znamená vrátí se děti do škol. Pak je prostor pro nějaké postupné rozvolňování služeb, obchodů, předzahrádek, restaurací… prostě celá řada těch aktivit se postupně bude uvolňovat. Hrubým odhadem si myslím, že na přelomu dubna a května,“ sdělil.

Další restrikce jako například uzavření některých prodejen nebo nošení roušek budou pokračovat prostřednictvím pandemického zákona.

Jan Bílek

Zdroj