Nouzový stav bude trvat až do 31. května, sněmovna schválila jeho prodloužení o téměř dva měsíce

4 měsíce starý 63

Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny po ruské invazi do této země potrvá do konce května. Vláda Petra Fialy (ODS) jej bude moci o téměř dva měsíce prodloužit, v úterý získala potřebný souhlas sněmovny. Dolní komora prodloužení nouzového stavu schválila hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozičních ANO a SPD žádost kabinetu nepodpořili.

Praha 19:35 29. března 2022 /--> /--> /--> /-->

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

O návrhu hnutí ANO na prodloužení stavu nouze o 30 dnů, tedy do začátku května, už dolní komora nehlasovala. Poslanecká debata trvala zhruba devět hodin.

‚Protiinflační a úsporný.‘ Sněmovna schválila základ rozpočtu se schodkem 280 miliard korun

Číst článek

Stav nouze je podle vlády nadále nutný ke zvládání přílivu ukrajinských běženců. Kabinet jej vyhlásil na 30 dnů od pátku 4. března.

S ohledem na úterní sněmovní souhlas bude moci trvat do 31. května. Vládní představitelé zdůrazňují, že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele.

Pro souhlas s prodloužením nouzového stavu do konce května zvedlo ruku 82 ze 148 přítomných poslanců. Pro byli poslanci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti byli všichni přítomní zákonodárci SPD a většina poslanců ANO. Někteří poslanci ANO se hlasování zdrželi.

ČTK /--> /--> /--> /-->

Zdroj