Nová aplikace předpovídá aktivitu klíšťat i riziko boreliózy

4 měsíce starý 12

Aplikaci Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické ČZU ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Mobilní aplikaci si mohou uživatelé stáhnout na Google Play, má ale i webovou verzi.

Klíšťapka snímá polohu uživatele a ukazuje možnost výskytu klíšťat v lesích v jeho okolí, uživatelé si mohou lokalitu i vyhledat. Aplikace upravuje rovněž předpověď aktivity klíšťat vzhledem k teplotě a ukazuje procento zastoupení klíšťat infikovaných lymskou boreliózou v dané lokalitě. Pro vlastní potřeby si uživatelé mohou zaznamenávat do aplikace také čas a místo, když je klíště kousne.

„Data ukládaná uživatelem na jeho telefonu zůstávají na jeho telefonu a nikam dál se nepropisují,“ řekl Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU. Vytvoření platformy, na které by uživatelé mohli sdílet svá data, bude předmětem dalšího projektu.

Rozšíření o městské parky

Aplikace aktuálně poskytuje data z porostů Lesů ČR, všechny lesy v Česku zatím nezobrazuje. V budoucnu by Klíšťapka měla poskytovat data i z dalších lokalit, například z městských parků, rozšířit by se měla i o další klíšťaty přenášené infekce.

Výzkum předcházející tvorbě aplikace ukázal, že v lesích je nákaza boreliózou od klíšťat méně nebezpečná než v městských parcích. „Ze zkoumaných nymf z lesů byla boreliózou infikovaná každá desátá, například v městských parcích v Praze je infekční každá čtvrtá nymfa,“ řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Kateřina Kybicová. Data porovnávala s desetiletou zkušeností Národní referenční laboratoře.

Zdroj