Nová mutace koronaviru způsobí více úmrtí, varují odborníci

2 měsíce starý 21

Jak se shodli specialisté ve Velké Británii, nový kmen covid-19, který se nyní velkou rychlostí šíří na území Spojeného království, příští rok zabije více lidí, než letos. Podle zprávy Daily Mail může jít o zvýšení až o 70 procent.

Odborníci ze SAGE (Vědecká poradní skupina pro mimořádné situace) potvrdili, že nová mutace koronaviru je o poznání infekčnější než její předchůdce. Konkrétně by se mělo jednat zhruba o 56 procent. Proto také varují veřejnost, že příští rok může být kritičtější než ten letošní.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Především upozorňují, že se zvýší počet lidí, kteří koronaviru podlehnou. Stane se tak jednoduše proto, že se objeví daleko víc nakažených. A to i v rizikových skupinách. Kvůli tomu se logicky zvýší i počet mrtvých. Letošních 70 tisíc případů ve Velké Británii se tak může změnit až na 118 000.

Kmen, který byl nejprve detekován v Londýně a okolních hrabstvích se nyní šíří po celé zemi a první případy hlásí například i Spojené státy americké. Důvodem je i “exodus” lidí z hlavního města v momentě, kdy premiér Boris Johnson vyhlásil pro metropoli čtvrtý stupeň a s ním spojená omezení. Pro občany se totiž stalo prohlášení ministerského předsedy signálem, že budou mít zkažené Vánoce a neuvidí svou rodinu. Proto ve velkém začali opouštět Londýn a „pomohli“ novou mutaci roznést po celém království, někdy i dále.

London School of Hygiene and Tropical Medicine varuje, že pokud zůstane v některých regionech třetí stupeň, příští rok musí na Ostrovech počítat ze zvýšením případů se smutným koncem až o sedmdesát procent. Proto odborníci žádají o daleko přísnější opatření. Především zavření všech škol je prý podmínkou, aby se počet mrtvých tak drasticky nezvýšil.

Dalším problémem se údajně může stát i pomalé proočkovávání populace. Předpoklady, které počítali s rychlou aplikací vakcíny se nenaplnily, a to může přinést jen do poloviny příštího roku až 83 tisíc mrtvých. Už to je o 18 procent více, než bylo napočítáno letos.

K otázkám, které si však stále nejen Britové kladou patří i to, zda na nový kmen koronaviru bude účinkovat vakcína společnosti Pfeizer. Zatím také není jasné, jestli mutace skutečně napadá i mladší děti, které dříve známý virus neohrožoval.

Zdroj