Nová omezení jsou zmatená, stěžují si hospodští. Nevyplatí se jim otevřít

1 měsíc starý 31

Koaliční vláda po pěti dnech svého úřadování oznámila, jaký režim nastane po skončení nouzového stavu během vánočních svátků a po Novém roce v restauracích a dalších gastronomických provozech.

Zpřísnění přichází 29. prosince, tedy následující pondělí a týká se i novoročních oslav. „Snižujeme počet účastníků jakýchkoliv plánovaných akcí, večírků, silvestrovských oslav na 50 účastníků. Všechna ostatní omezení pro ně platí. Očkování, verifikace pomocí čtečky,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (SPOLU/TOP 09).

Počet lidí u stolu bude omezen na čtyři. Zmíněná opatření platí od 29. prosince do 2. ledna.

Pro restauratéry se jedná o první „náraz“ na manažerská rozhodnutí nové vlády. Jejich reakce je rozpačitá. „Je to zmatené. Nevíme, jestli se omezení na 50 osob vztahuje jen na večírky a přes den se větší akce mohou konat. Pro některé gastronomy nemá vůbec smysl při takovém omezení fungovat,“ řekl Luboš Kastner, zástupce restauratérů z Asociace malých a středních podniků.

Nouzový stav, který umožnil vládě rychle přijímat některá opatření jako například omezení otevírací doby podniků nebo zákaz shromažďování, přestane platit 26. prosince. Petr Fiala předeslal, že jeho kabinet bude nyní postupovat podle pandemického zákona.

Válek také oznámil, jaký bude režim kolem Štědrého dne a bezprostředně po ukončení platnosti nouzového stavu. 24. prosince mohou mít obchody nad 200 metrů čtverečních otevřeno pouze dopoledne. 25. prosince musí být zavřené.

Od 27. prosince bude platit omezení akcí na tisíc osob. Jediným možným způsobem verifikace bezinfekčnosti bude pomocí mobilní čtečky QR kódů. Akce, kde lidé nesedí, ale náhodně se pohybují, budou od tohoto data omezeny na maximálně 100 lidí. U stolu bude moci být maximálně šest osob.

Připravujeme podrobnosti.

Zdroj