Nová vlna protestů v Bělorusku, policie zatkla desítky lidí včetně novinářů

4 měsíce starý 6

V Bělorusku se opět probouzejí protesty proti režimu úřadujícího prezidenta Alexandra Lukašenka. Do centra Minsku se dnes ráno přemístila obrněná vozidla a policejní autobusy. Náměstí Jakuba Kolase, kde protesty probíhají, obklíčila policejní auta a ulice vedoucí k němu jsou uzavřené. Na okrajích náměstí se podle zpravodajů Reuters sešly menší skupinky lidí. Jde o první masovou demonstraci Bělorusů v tomto roce.

Po dnešních protestech běloruská policie zadržela několik desítek lidí, místní média píší o stovce zatčených. Mezi zadrženými jsou i dvě novinářky z opozičního serveru Tut.by Anna Kaltyginová a Galina Vlasiková. Ty podle běloruských médií seděly v kavárně poblíž náměstí, kde se měli demonstranti shromáždit. Kde jsou nyní, není známo. Bezpečnostní složky rovněž zadržely šéfredaktora, reportérku a fotografku opozičního média Naše Niva.

Běloruský vyšetřovací výbor odpůrce režimu už dříve varoval, že protestující by mohli čelit trestním obviněním. Dodal, že zahájil vyšetřování autorů příspěvků na sociální platformě Telegram, kteří k demonstracím vyzývají.

Nejvyšší orgán OSN pro lidská práva mezitím oznámil, že vytvoří tým vyšetřovatelů, kteří budou shromažďovat důkazy o údajném přílišném použití síly a mučení ze strany běloruských úřadů během potlačování protestů.

Již před několika dny docházelo v centru Minska k zatýkání místních obyvatel. Při čtvrtečních protivládních protestech policie zadržela desítky lidí, některé zdroje hovoří až o 200 zadržených. Demonstranti pochodovali v malých skupinkách Minskem a volali po Lukašenkově odstoupení. Pro vyjádření nesouhlasu s režimem používali červenobílou symboliku. Podle agentury AP šlo o první výraznější protest za poslední týdny.

Po sociálních sítích také koluje video, na němž je vidět, jak se 73letá Nina Bahinskaja, která proti prezidentské diktatuře protestuje celý život, prochází městem, zatímco policie za jejími zády zadržuje kolemjdoucí mladou ženu.

Foto: Profimedia.cz

Tisícové protesty v srpnu.

Obrovské protivládní protesty vypukly v Bělorusku po prezidentských volbách z loňského srpna, v nichž podle oficiálních výsledků zvítězil opět Lukašenko. Ten zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Opozice a také některé západní země však považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Lukašenko volební podvody odmítá a z podpory protestů viní Západ. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasahovala a přes 34 tisíc lidí zatkla. Protesty, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, od té doby zeslábly. Nyní se je opozice snaží obnovit.

Zdroj