Nové společné vojenské uskupení. Rusko přesouvá do Běloruska až 9 tisíc vojáků, tvrdí Minsk

5 měsíce starý 31

Rusko vyslalo do Běloruska až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky, oznámilo v pondělí běloruské ministerstvo obrany. Ruští vojáci zde mají působit v rámci nového rusko-běloruského vojenského uskupení.

Minsk 23:57 17. října 2022

Do Běloruska ruská armáda přesunuje mimo jiné přibližně 170 tanků, 200 bojových obrněných vozidel a dělostřelectvo (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Do Běloruska ruská armáda přesunuje mimo jiné přibližně 170 tanků, 200 bojových obrněných vozidel a dělostřelectvo, uvedl na twitteru vedoucí oddělení mezinárodní vojenské spolupráce na běloruském ministerstvu obrany Valeryj Rаvenkа.

Už v neděli obyvatelé Minsku zaznamenali přílet ruských přepadových stíhaček MiG-31, upozornil opoziční server Zerkalo, podle kterého není jasný účel nasazení těchto strojů, původně určených k ochraně dlouhé ruské hranice v polárních končinách před americkými bombardéry.

Ze stíhaček ale byla vytvořena i verze MiG-31K, která namísto protileteckých zbraní nese hypersonickou střelu Kinžal a tu už Rusko nasadilo do války proti Ukrajině. Verzi letounů, které přilétly do Běloruska, nelze rozpoznat. Je ale možné, že MiG-31 s Kinžaly mají být prvkem ruského nátlaku na Západ.

Bělorusko údajně mobilizuje asi 2000 mužů. Lukašenko už jen poslouchá přání Putina, tvrdí expert

Číst článek

Již dříve za tímto účelem trojice těchto strojů přelétla do Kaliningradské oblasti, nejzápadnější ruské výspy u Baltu, připomněl běloruský portál.

O vytvoření společného vojenského uskupení v Bělorusku informovali minulý týden ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Představitelé běloruské armády tehdy uvedli, že cílem tohoto uskupení je především posílit ochranu a obranu běloruské hranice.

Z běloruského území vstoupili ruští vojáci na začátku invaze na Ukrajinu při ofenzivě směrem na Kyjev. Ruská armáda nadále z běloruského území podniká vzdušné údery na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i běloruská nezávislá opozice.

Americký Institut pro studium války (ISW) minulý týden napsal, že nový útok z Běloruska na sever Ukrajiny je nepravděpodobný. Posilování ruských vojenských kapacit tu má podle něj za cíl spíše vázat v prostoru Kyjeva co největší počet ukrajinských jednotek, aby se nemohly účastnit protiofenzivy na jiných částech fronty.

ČTK

Zdroj