Nový iMac je jako zvětšený iPad Pro. Dostal M1, sedm barev, špetku nostalgie a unikátní kabel

2 měsíce starý 8

Apple dnes ukázal dlouho spekulovanou novou generaci počítače v monitoru pro masové použití – iMac. Oproti minulosti je extrémně tenký a dostal zcela nový hardware jak uvnitř, tak i navenek.

Design pro všechny

Sedm barevných provedení, bílý rámeček kolem displeje, nápis „hello“ i propagační klipy odkazují na původní iMac G3 z roku 1998. Jen místo plastu teď máme hliníkové šasi v modré, zelené, růžové, stříbrné, žluté, oranžové a fialové. Stejné barvy nese bezdrátová klávesnice a myš. Co ale Apple při prezentaci neřekl, že to platí jen u dražší konfigurace. Ta levnější je v prodeji jen ve 4 barvách (modrá, zelená, růžová, stříbrná).

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce s tloušťkou pouze 11,5 milimetru asi nejvíce připomíná zvětšený iPad Pro na podstavci s kloubem, přidanou strukturou je ale spodní část pod displejem, která obsahuje nový hardware a reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek

Displej s rozlišením 4,5K

Apple iMac 2021 má Retina displej s úhlopříčkou 23,5 palce s rozlišením 4 480 × 2 520 pixelů (Apple to označuje jako 4,5K), což při dané velikosti odpovídá jemnosti 218 ppi.

Displej má jas slušných 500 nitů, je schopen vykreslit široký barevný rozsah standardu P3 a podporuje True Tone pro automatické přizpůsobení teploty bílé dle okolního světla.

Klepněte pro větší obrázek

Nad displejem se nachází nová kamera FaceTime HD s rozlišením 1080p, která ve spojením s čipem M1 dokáže v reálném čase vylepšovat obraz a automaticky zoomovat na mluvící lidi v obraze. Ke kvalitnějším videohovorům slouží i nová trojice mikrofonů s údajně studiovou kvalitou se směrovým formováním paprsku.

Klepněte pro větší obrázek
O kvalitní zvuk a hudbu s prostorovým Dolby Atmos se stará 6 reproduktorů s woofery. „Basáky“ jsou ve dvojici a jejich membrány jsou synchronizované proti sobě, to aby Apple zamezil vibracím celého počítače.

Výkonný hardware od Applu

Nový iMac už pokračuje v nastolené strategii, takže obsahuje čip M1 od Applu na bázi Armu. Jedná se o osmijádrový model (4 výkonná a 4 úsporná procesorová jádra), dle verze ale může mít sedmijádrovou nebo osmijádrovou grafiku, tedy podobně jako u MacBooku Air vs. MacBooku Pro s čipy M1. Apple na prezentaci ukazoval použití dvou malých ventilátorů, otázka zní, jestli budou jen u vyšší konfigurace jako v případě MacBooku Pro.

Klepněte pro větší obrázek

Čipy M1 jsou ale extrémně úsporné, takže je lze chladit i pasivně. Ventilátor tak slouží spíše jako pojistka při dlouhodobém maximálním vytížení a nejspíše ani poté nebude slyšet, podobně jako u MacBooku Pro s M1. Čip má 16jádrový Neural Engine pro zpracování úloh z oblasti umělé inteligence.

Operační paměť může mít kapacitu 8 GB nebo 16 GB a nelze ji vyměnit, protože je součástí samotného čipu Apple M1. Rychlé SSD může mít kapacitu 256 GB, 512 GB, 1 TB nebo 2 TB.

Moderní konektivita

Levnější konfigurace iMac je vybavena pouze dvěma porty USB-C s integrovaným Thunderboltem 4 (USB4), dražší má další dva USB-C, ale už pouze USB 3.1 (Gen2). U levnější verze si musíte gigabitový ethernet objednat, u dražší je ethernet součástí externího 143W napájecího adaptéru.

Klepněte pro větší obrázek
Má to výhodu v tom, že do iMacu připojujete pouze jeden kabel, takže se vám po stole neválí další. Napájecí kabel má magnetické přichycení a je opletený ve stejné barvě, jako celý iMac.
Klepněte pro větší obrázek
Pokud jde o bezdrátové technologie, iMac už je vybaven Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.0, což už by určitě chtělo upgrade na Bluetooth 5.2.

Přepracované příslušenství

Právě přes Bluetooth se mimo jiné připojuje i dodávané bezdrátové příslušenství v podobě klávesnice Magic Keyboard a bezdrátové myši Magic Mouse nebo velkého touchpadu Magic Trackpad.

Klepněte pro větší obrázek

U tohoto příslušenství přichází Apple s několika novinkami. Levnější varianta iMacu má sice běžný model klávesnice, ale lze si přiobjednat lepší s Touch ID, která je u dražšího modelu součástí balení. Díky tomu se můžete biometricky přihlašovat, potvrzovat platby přes Apple Pay, přes dotyk prstu zadávat hesla na webech (přes Apple Klíčenku v macOS) a další akce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V obou případech jde o klávesnice bez numerického bloku, takže jestli často píšete čísla, musíte si přiobjednat verzi i s numerickým blokem.

Ceny

Nejlevnější iMac s 8GB pamětí a 256GB SSD stojí 37 990 korun, dražší verze s rozšířenou výbavou pak vyjde na 43 990 korun, respektive 49 990 korun s 8 GB operační paměti a 256 GB, respektive 512GB SSD.

Klepněte pro větší obrázek

Příplatky za 16GB paměti a větší SSD zatím Apple nezveřejnil, protože iMacy budou v prodeji až později – pro český trh aktuálně nejsou k dispozici.

Apple iMac s čipem M1 na videu:

Zdroj