Nový PORG letos slaví rekordní úspěch u přijímaček na Oxford a Cambridge

před 3 měsíce 88

Nejlepší gymnázium v Evropě - tak se přezdívá pražskému soukromému gymnáziu Nový PORG pro úspěšnost jeho studentů u přijímacích zkoušek na prestižní zahraniční univerzity. Letos škola slaví: studenti Nového PORG dosáhli totiž zatím nejlepších výsledků u přijímaček na “Oxbridge”, tedy univerzity Oxford a Cambridge. Nabídku na studium na těchto renomovaných světových univerzitách letos dostalo hned šest studentů  z celkových dvanácti přihlášených.

„Letošní celkové výsledky přijímacích řízení na Oxbridge zatím nebyly oznámeny, ale čísla, která máme aktuálně k dispozici, napovídají, že Nový PORG bude nejen špičkou EU, ale celého světa,“ komentuje výsledky Martin Roman, předseda představenstva společnosti PORG.

Padesátiprocentní úspěšnost v přijímacím řízení na světové univerzity “Oxbridge”  řadí pražský Nový PORG mezi světovou špičku. Pro srovnání: loni obsadila  první příčku londýnská dívčí škola St Paul´ Girls´School s úspěšností 59 procent. Slavná Eton College, na které studovali například britští princové William a Harry, měla v témže roce úspěšnost 27 procent. 

Děti se nehlásí a známkují učitele 

Za mimořádnými výsledky PORG stojí i inovativní metody studia, které škola využívá. Studenti se například nehlásí, ale píší své odpovědi na tabulku. Toto opatření podle Martina Romana zlepšuje efektivitu výuky a zapojení všech studentů v hodině, kde se tak intenzivně pracuje. 

Základním klíčem k úspěšnosti školy jsou však podle něj učitelé a jejich další vzdělávání - to je i prevencí před jejich vyhořením, které je obecně velkým problémem českého školství. 

„Podařilo se nám vytvořit ve škole kulturu, kdy se všichni učitelé chtějí dále vzdělávat. Chodí si navzájem na hodiny, připravují společně, co a jak učit. Máme licenci na vzdělávání učitelů od Dylana Wiliama (britský pedagog a emeritní profesor vzdělávacího hodnocení na UCL Institutu vzdělávání, pozn. autora),” tvrdí Martin Roman, který se po svém odchodu z vedení tuzemského energetického giganta ČEZ věnuje oblasti školství a vzdělání si sám doplnil v Londýně, kde  na University College London dokončil MA program Effective Learning and Teaching. 

Země sedmiletých předškoláků. Spolu s odklady školy Česko odkládá i část své prosperity

Velkým zlepšením výuky je podle Romana také to, že studenti PORG hodnotí sami své učitele. „Jednou za rok dostávají známky a komentáře od studentů učitelé a díky tomu se mohou pedagogové zlepšovat a děti berou učení více zodpovědně,“ vysvětluje Roman s tím, že škola také dbá na speciální poradenský program pro uchazeče o studium na prestižních zahraničních školách. „Nejlepší univerzity v Británii i v USA mají obrovský přetlak zájemců a pro uchazeče z EU je šance na mnoho oborů mizivá. Záleží pak na každé maličkosti, jak napsat doprovodný dopis či možnost trénovat přijímací interview,“ doplňuje Roman. 

Má hlemýžď svědomí? 

Oxford a Cambridge patří k nejrenomovanějším vzdělávacím institucím na světě, a proto je proces přijímacího řízení náročný a konkurenční. Studenti PORG své přihlášky začínají připravovat rok dopředu. Přihlášky vyžadují nejen vynikající akademické výsledky, ale také úspěšné absolvování přijímacích testů. Zároveň je důležité, aby studenti získali doporučující dopisy od svých učitelů. Pro ty, kteří projdou prvním kolem, následuje druhé kolo přijímacího řízení. 

Studenti v jeho rámi musí absolvovat pohovory s profesory dané fakulty a oboru, kteří posuzují jejich schopnosti a motivaci. „Studentům jsou záměrně pokládané takové otázky, na které nemohou znát odpověď. Cílem je zjistit, jak přemýšlí, jaké jsou jejich úvahy a jak si dokáží poradit. V pohovorech zazněly například otázky, zda má hlemýžď svědomí, kolik tenisových míčků se vejde do Boeingu 737 nebo kolik je bankomatů v centru Oxfordu,“ popisuje Roman.

Od roku 2015 dostalo nabídku ke studiu na Cambridge a Oxford celkem 27 studentů ze sítě gymnázií PORG. V roce 2020 tvořili studenti PORG 10 z 18 českých studentů v bakalářském programu na Oxfordu, PORG je zde tedy nejvíc zastoupenou českou školou. 

Přečtěte celý článek