Nový rakouský kancléř Schallenberg chce zachovat kurs svého předchůdce Kurze

3 měsíce starý 26

Schallenberg na mimořádné schůzi Národní rady zopakoval, že chce úzce spolupracovat s bývalým kancléřem Kurzem, který se mezitím přesunul do pozice šéfa poslaneckého klubu Rakouské lidové strany (ÖVP). Kurz, který diplomata Schallenberga vytáhl do nejvyšších politických pozic, již v pondělí odmítl tvrzení, že bude jakýmsi „stínovým kancléřem“.

Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho státní zastupitelství obvinilo kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v jeho prospěch, což mělo zajistit postup mladého politika do čela lidové strany i vlády.

Obviněno je i několik Kurzových nejbližších kolegů, všichni včetně exkancléře obvinění popírají.

Schallenberg zachová restriktivní migrační politiku, chce proevropskou vládu

Ve svém projevu nový kancléř Schallenberg uvedl, že zachová dosavadní restriktivní politiku v otázce migrace. Kurz v čele vlády odmítal přijímání nových běženců a prosazoval, aby země i Evropská unie místo toho pomáhaly regionu jejich původu.

Prioritou Schallenbergova kabinetu bude „ekologicko-sociální“ daňová reforma, jejíž součástí podle plánů Kurzovy vlády měla být takzvaná uhlíková daň. Korupční aféru svého předchůdce nezmínil a nezveřejnil ani žádné plány svého kabinetu pro boj s korupcí. 

Schallenberg dále uvedl, že jeho vláda bude proevropská. Ještě tento týden vyrazí do Bruselu, kde by se měl sejít s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Kurz opakovaně poutal pozornost kritickými vyjádřeními na adresu Evropské unie.

Šéfka SPÖ: Kdo slepě následuje, nemůže vést

Opozice v čele se sociálními demokraty (SPÖ) při rozpravě žádala, aby se Schallenberg jasně odstřihl od „mocenského aparátu svého předchůdce“. „Kdo slepě následuje, nemůže vést,“ uvedla šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. Podle ní to vypadá, že v Rakousku povládne i nadále „Kurzův systém“.

Narážela tím patrně na způsob vládnutí, který poodhalily zveřejněné exkancléřovy chatové zprávy. Kurz v nich zastává místy opačné názory, než které sděloval navenek, provádí cynické zákulisní dohody a podle agentury DPA se dopouští zneužívání moci.

Zdroj