Nový turecký dron Anka-3 má tvar samokřídla, které je typické pro stealth. A díky proudovému motoru má unést až 7 tun nákladu

2 měsíce starý 41

Úvodní obrázek je pouze ilustrativní, podoba tureckého dronu je níže.

V posledních letech se z Turecka stala doslova dronová velmoc, jeho továrny chrlí jeden bezpilotní letoun za druhým. Nejznámějším je nejspíše Bayraktar TB2, který byl zapojen hned do několika konfliktů, ačkoliv již nejde o tureckou špičku. Kromě společnosti Bayraktar je dalším výrobcem dronů Turkish Aerospace Industries s řadou dronů Anka, a právě ta by měla letos, konkrétně někdy začátkem léta, poslat do vzduchu nový dron Anka-3 připomínající samokřídlo.

Drony Anka s tlačnou vrtulí jsou pomalé

Společnost TAI pracuje na vývoji dronů již více než 13 let, svůj první stroj řady Anka představila v roce 2010. A jak ho postupně vyvíjela, dostala se až k modelu označovanému jako Anka-S. Ten na první pohled připomíná třeba známý americký General Atomics MQ-9 Reaper, i když je oproti němu menší. Na délku má 8,6 metrů a jeho nosnost dosahuje 350 kilogramů. Ve vzduchu vydrží až 30 hodin, ale je poháněný tlačnou vrtulí, což mu umožňuje dosahovat maximální rychlosti jenom 217 km/h.

İşte TUSAŞ ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı! pic.twitter.com/ECAB0VysaQ

— SavunmaSanayiST.com (@SavunmaSanayiST) March 18, 2023

V reakci na postupný vývoj okolních armád se proto společnost pustila do vývoje mnohem vyspělejšího dronu, k jehož pohonu by měl sloužit již proudový motor, což mu určitě dovolí dosahovat mnohem vyšších rychlostí. Zatím o něm není příliš informací, jen jedna nově zveřejněná fotografie. Ta ukazuje letoun podobající se létajícímu křídlu, ale s mnohem užším rozpětím, tedy podobně jako tomu bylo v minulosti třeba u letounu Lockheed F-117 Nighthawk, oproti němuž ovšem nemá fasetový povrch.

Anka-3 unese nemalý náklad zbraní

Z informací sdělených výrobcem by měla vzletová hmotnost nového stroje dosahovat až 7 tun – jen pro srovnání, maximální vzletová hmotnost výše zmíněného stroje Anka-S je pouze 1,7 tuny. Sloužit by měl přitom zejména k útokům na pozemní cíle, teoreticky by mohl nést pumy nebo střely vyšší hmotnosti. Turecko například před nedávnem představilo naváděnou nadzvukovou střelu TRG-230-IHA určenou pro dron, její hmotnost je 210 kilogramů a doletí až 150 kilometrů.

Tvar Anka-3 by mohl navozovat dojem, že bude mít schopnost stealth, což by teoreticky při použití speciálních materiálů možné bylo. Ovšem i na zveřejněné fotografii je vidět nějaké zařízení, nejspíše zbraně v podvěsu, což schopnost stealth vylučuje – zbraně by totiž musely být schované uvnitř trupu. Nelze však vyloučit, že společnost do budoucna na tento koncept naváže. Na přesné specifikace dronu je nicméně potřeba si v tuto chvíli počkat, Anka-3 by se měl poprvé vznést v druhém čtvrtletí 2023.

Turecký dron řady Anka

Článek Nový turecký dron Anka-3 má tvar samokřídla, které je typické pro stealth. A díky proudovému motoru má unést až 7 tun nákladu se nejdříve objevil na ArmádníZpravodaj.cz.

Zdroj