Nových případů s koronavirem ubylo. V nemocnicích v ČR ale zůstávají tisíce lidí

1 měsíc starý 9

Ve čtvrtek v Česku přibylo 14 780 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 2900 méně než v rekordní středu. Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku přes 800 tisíc pozitivních případů, přesně 809 601. Aktuálně se s nákazou potýká téměř 145 tisíc lidí, dosud nejvíce. Přes 7300 nemocných bylo ve čtvrtek hospitalizováno v nemocnicích, téměř 1100 jich je ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Oddělení pro pacienty s covid-19 v Nemocnici Nymburk. | Foto: Deník / Michal Bílek

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Do statistiky přibylo také 179 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, na čtvrtek připadá zatím necelá stovka úmrtí, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem.

Laboratoře v Česku od listopadu provedly přes 981 500 antigenních testů, počet PCR testů od březnového začátku epidemie přesáhl hranici čtyř milionů. Ve čtvrtek se vyhodnotilo 36 115 PCR testů, pozitivních bylo téměř 41 procent z nich.

Denní počty nových případů by se měly podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška stabilizovat kolem 10. ledna, kdy se projeví přísnější opatření zavedená 27. prosince. Mohou ale do té doby dosáhnout až 19 tisíc případů denně, řekl ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Skóre v protiepidemickém systému PES je od konce roku setrvale v nejvyšším pátém stupni. Ve čtvrtek byla hodnota 84, dva dny už se započítává místo podílu pozitivních testů podíl lidí, kteří přicházejí do nemocnic s příznaky bez toho, aby měli nemoc potvrzenou testem. Ta se pohybuje mezi 36 procenty v Praze po více než 60 procent v Libereckém, Ústeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.

Pomůžeme vašemu novoročnímu odhodlání. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k unikátnímu seriálu o hubnutí. Více zde.

Autor: ČTK

Zdroj