Novým šéfem Svazu průmyslu a dopravy bude dosavadní viceprezident Jan Rafaj

4 měsíce starý 4

Rafaj byl od začátku považován za horkého kandidáta na nového šéfa organizace. Kritizuje vládu, která hovoří o zvyšování daní nebo rušení dotací, ale s podniky se o tom nebaví. Chybí mu také opatření v migrační politice, která by odstranila nedostatek některých profesí, jako jsou svářeči nebo CNC operátoři. V otázce zájmu zahraničních investorů o Česko vidí největší bariéru v koruně. „Nejpozději do konce dekády musíme přijmout euro, koruna nás znevýhodňuje,“ říká.

Šestačtyřicetiletý Rafaj byl od roku 2011 viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy pro energetiku, životní prostředí a oblast evropských regulací. Je generálním ředitelem české pobočky společnosti Heimstaden, největšího poskytovatele nájemního bydlení v Česku, převážně v Moravskoslezském kraji. Je také místopředsedou dozorčí rady těžební společnosti OKD a členem statutární orgánů řady dalších firem. V minulosti působil také jako člen představenstva a personální ředitel hutní firmy ArcelorMittal Ostrava. 

O funkci prezidenta Svazu průmyslu se kromě Rafaje a Topolánka ucházel ještě člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Svaz průmyslu a dopravy ČR, který je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací, reprezentuje 11 tisíc firem s více než 1,3 milionu zaměstnanců. Jeho cílem je hájit a prosazovat jejich zájmy v evropských a mezinárodních organizacích. Snaží se také ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády s cílem vytvářet podmínky vhodné pro rozvoj podnikání v ČR.

Připravujeme podrobnosti.

Zdroj