NS převzal spis a obě dovolání v kauze výroků Zemana o Peroutkovi

1 měsíc starý 11

foto Ilustrační foto - Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová hovoří s novináři na chodbě Městského soudu v Praze, který 2. července 2020 projednával odvolání ve sporu o omluvu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi.

Brno - Nejvyšší soud (NS) těsně před Vánoci převzal spis a dvě dovolání ve sporu o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Už dříve odložil vykonatelnost rozhodnutí, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit Peroutkově vnučce Terezii Kaslové. Nyní se začne věcně zabývat argumenty obou stran sporu - ani jedna není s výsledkem spokojena. Spis do Brna dorazil 23. prosince, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Pražský městský soud ministerstvu počátkem letošního července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku "Hitler je gentleman". Omluvu měl úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Díky odkladu vykonatelnosti se ale ministerstvo zatím omlouvat nemuselo.

Dovolání podala také Kaslová. Žádá totiž širší omluvu i za další prezidentova slova - mimo jiné za výrok o "fascinaci intelektuálů zrůdným učením". Pražský městský soud konstatoval, že veřejné osoby, ke kterým patřil i uznávaný novinář a spisovatel Peroutka, musí snést vyšší míru kritiky.

Ve sporu kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi odložil NS vykonatelnost verdiktu už jednou, v roce 2016. Předtím se ovšem Kaslová obrátila na exekutora, který uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku. Tehdy se totiž měl omlouvat právě Hrad, který následně požádal o odložení exekuce. NS pak verdikt o omluvě zrušil s vysvětlením, že žaloba Kaslové má směřovat na ministerstvo financí, nikoliv na Hrad.

Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

Zdroj