NSS potřetí veřejně projednává opatření o testování ve firmách

1 měsíc starý 5

foto Nejvyšší správní soud v Brně (na snímku z 15. ledna 2020).

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) se dnes potřetí začal zabývat opatřením o povinném testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách. Podle kritiků nemělo ministerstvo zdravotnictví pravomoc testování nařídit, navíc prý neplní svůj účel. Ve spojeném řízení soud veřejně projednává návrhy na zrušení opatření z 1., 5. a 15. března. Momentálně platí ještě později aktualizovaná verze. Pisateli návrhů jsou Nezávislé odbory Teva Czech Industries a jedna zaměstnankyně podniku, dále brněnská společnost Castellana, která podniká v pohostinství, a její jednatelka.

Zákon neumožňuje podmínit přítomnost na pracovišti negativním testem nebo uložit zaměstnavateli, aby zajistil pro své zaměstnance příslušné testy, v pandemickém zákoně takové oprávnění není obsaženo, domnívá se advokát David Zahumenský, který zastupuje všechny aktéry. Systém v praxi přináší potíže, je zbytečný, nikdy nemůže dosáhnout svého cíle, doplnil odborář opavské společnosti Teva Marek Mucha. Zástupce ministerstva zdravotnictví opatření hájí jako řádně odůvodněné a racionální.

První návrh na zrušení testování ve firmách zamítl soud 8. dubna. Povinnost podrobit se testování na koronavirus podle soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření ministerstva jen upravuje podmínky a rozsah. Ani výtěr z nosní dutiny, který je nejinvazivnější formou antigenního testování, neznamená takový zásah do integrity nebo lidské důstojnosti, aby kvůli tomu bylo nutné rezignovat na testování zaměstnanců, uvedl tehdy NSS.

Jiný senát NSS pak ale 14. dubna rozhodl, že opatření z 5. března bylo v rozporu se zákonem. Zrušit ho nemohl, protože už bylo nahrazeno novým zněním. Ministerstvo podle soudu neodůvodnilo, nakolik opatření přispívá k potlačování pandemie ani nezvážilo zásah do práv lidí.

Minulý týden pak NSS zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezilo provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah měl několikadenní odklad, ministerstvo tak mohlo opatření upravit.

Přezkoumávání opatření podle pandemického zákona je novou pravomocí NSS. Dosud dostal desítky návrhů. Některé předal k Městskému soudu v Praze, dalšími se zabývá. Některé bude odmítat pro zjevnou neopodstatněnost, pokud bude zjevné, že návrh nemůže být úspěšný.

Momentálně pokračuje řízení o 46 návrzích. "Tuto agendu vyřizuje soud v přednostním režimu," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Zdroj