Nucený návrat nebo mučení. Amnesty International obviňuje Lotyšsko z násilí na migrantech

3 měsíce starý 15

Amnesty International tvrdí, že Lotyšsko porušuje lidská práva. Organizace zemi obviňuje z násilí, které páchá na migrantech na lotyšsko-běloruské hranici. Běženci jsou svévolně drženi, mučeni a nuceni k „dobrovolnému“ odchodu ze země, uvedlo Amnesty. Lotyšsko obvinění popírá. „Už nějakou dobu ztrácí Amnesty International věrohodnost,“ uvedl ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.

Riga 18:00 14. října 2022

Nápor běženců z Běloruska zažívá mimo Lotyšsko i Polsko nebo Litva | Zdroj: Reuters

Podle zprávy, kterou ve středu zveřejnila lidskoprávní organizace Amnesty International, se lotyšské úřady dopouští násilí, když svévolně zadržují, mučí a nutí opustit zemi migranty přicházející z Běloruska.

„Lotyšsko dalo běžencům kruté ultimátum. Buď se ‚dobrovolně‘ vrátí do své země, nebo budou drženi na hranici, kde budou muset čelit nezákonnému návratu a mučení,“ prohlásila Eve Geddieová, ředitelka Oddělení evropských institucí Amnesty International.

Litva kvůli migraci vyhlásila u hranic s Běloruskem výjimečný stav. Potrvá měsíc

Číst článek

Od srpna 2021 trvá v Lotyšsku stav ohrožení, který byl vyhlášen kvůli náporu migrantů přicházejících z Běloruska. Stejně jako například Polska nebo Litvy, se Lotyšska přímo dotýká organizovaný příliv migrantů převážně z Blízkého východu, které Lukašenkův režim využívá jako „hybridní zbraň“ proti EU.

Stav ohrožení Lotyšsko prodloužilo do listopadu 2022 a jak popisuje zpráva Amnesty, právě v rámci tohoto stavu se lotyšské pohraniční síly dopouští údajně brutálního zacházení s migranty, mezi kterými jsou i děti.

Běžence režim zadržuje ve stanech v lesích u lotyšsko-běloruské hranice, často v prý nehygienických podmínkách. Podle svědectví, která popisuje Amnesty, jsou často pomocí brutálních metod nuceni vrátit se zpět do Běloruska, nebo do své země.

„Někdy jsme museli být zcela nazí, bili nás a nutili nás překročit hranici zpět do Běloruska,“ popisuje pro Amnesty muž z Iráku, který na hranicích strávil pět měsíců.

Další svědectví popisují, jak jsou migranti násilím donuceni podepisovat dokumenty, které umožní lotyšskému režimu je vrátit zpět do jejich země.

Lotyšsko obvinění popírá. „Už nějakou dobu ztrácí Amnesty International věrohodnost a tato zpráva dokazuje naprostou degradaci jednou respektované lidsko-právní organizace,“ uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs na twitteru.

Already for some time @amnesty has lost any credibility and this report further proves complete degradation of once respected human rights organisation. Latvia rejects these bogus accusations https://t.co/52FNT5W4SP

— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) October 13, 2022

„Neidentifikovali jsme žádný případ použití násilí nebo jiných speciálních prostředků ze strany lotyšských orgánů,“ uvedlo pro AP lotyšské ministerstvo vnitra.

Klára Svobodová

Zdroj