Nulovou daň na víno nevidím jako výhru. Chodí nám anonymy, můžou napadnout děti, říká vinař

4 měsíce starý 12

V souvislosti s daňovou výjimkou pro tichá vína se na jejich výrobce podle Chlada spustil hon plný lží. „Jedna věc je, když máte možnost sledovat informace a diskuze na sociálních sítích a druhá, když vám a kolegům vinařům začnou chodit nejrůznější anonymy,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident vinařů. Podle něj už se ale situace může dostat i za únosnou hranici, kdy lidé slovně napadnou dítě podle vinařského auta.

Podle Chlada vinaři nyní musí veřejnosti vysvětlit, proč zrovna oni dostali výjimku ze spotřební daně. „Je naše obrovská práce a dluh vysvětlit lidem, v čem spočívá vinařské řemeslo, jaké byly naše argumenty, a proč na ně vláda slyšela,“ řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Pro Čechy je Polsko zlatý důl, levněji už kupují nejen potraviny. Ekonom popsal hlavní rozdíl

Zároveň ale nulovou spotřební daň nevidí jako výhru. „Když vezmu v potaz hrozby, které na nás čekají z celého světa, kterým se dneska už brání Evropa, tak nás čeká velmi zajímavý ročník z hlediska objemu zahraniční produkce. To jsou hrozby, ze kterých my vůbec nejsme klidní,“ uvedl Chlad.

„Nacházíme se v takové geopolitické a ekonomické situaci, kdy naopak místo rozepří potřebujeme spolupracovat, jak s malými pivovary, tak eventuálně s malými lihovarníky. Potřebujeme se zabývat ochranou tuzemského zemědělství a tuzemských potraviny,“ dodal prezident Svazu vinařů.

Jak to bylo s daní na víno?

Vzniku vládního konsolidačního balíčku předcházela ostrá výměna názorů a každá z politických stran si do něj něco prolobbovala. Jednou z nejvíc kritizovaných položek je nulová spotřební daň na tiché víno. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hlavní zásluhu na tom mají lidovci, není tomu tak. Podle informací CNN Prima NEWS za úlevy pro vinaře bojoval i sám premiér a brněnský rodák Petr Fiala (ODS).

Spotřební daň na tiché víno se v roce 2012 snažil prosadit i tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Hájil jsem to a neprosadil. Vzbouřili se mi Jihomoravané ve vlastní straně. Říkali, že mám pravdu, ale že by se nemohli vrátit domů. Trochu mě mrzelo, když jsem slyšel pana ministra Nekulu a ostatní Jihomoravany ve vládě, jak tu nulovou spotřební daň vysvětlují. Říkal jsem si, že kdyby se podívali do té kamery a řekli: ‚Nám nic jiného nezbývá, my se chceme vrátit domů,‘ tak by mi to bylo sympatičtější než poslouchat tyhle výmysly,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Kalousek.

Sám Fiala na dotaz CNN Prima NEWS, proč významně podporuje pouze jeden segment, prostřednictvím mluvčího vzkázal, že rozhodnutí bylo na celé koalici: „V období, kdy se projednával daňový balíček, se pan premiér se zástupci vinařů nescházel. Na nezavedení spotřební daně se na základě argumentů shodla celá vládní koalice. V žádné sousední zemi s vinařskou tradicí není víno zatížené spotřební daní a ani v ČR k tomu v minulosti nikdo nepřistoupil. Kromě toho koalice zrušila možnost daňově uznatelného nákladu na víno do 500 Kč, to se právě vinařů významně dotkne.” Premiér dodal, že hlavní obavy ze strany vinařů byly v nárůstu administrativních nákladů.

Zdroj