Nutí nás koupit Sputnik, říká Babiš po roztržce o vakcíny

3 měsíce starý 8

Česko v reálných počtech dostane z EU 70 tisíc extra očkovacích látek, z Bruselu si ale mohlo podle diplomatických informací odvézt dvojnásobek.

Zatímco minulý týden o nejcitlivějším tématu dneška jednali premiéři a prezidenti členských zemí EU, včera to byli „pouze“ jejich velvyslanci. A je z toho v podstatě unijní roztržka. Podle Babišova vyjádření pro Seznam Zprávy může vést k tomu, že česká vláda přehodnotí postoj k ruské vakcíně Sputnik V.

Babiš zatím i přes tlak prezidenta Miloše Zemana zastával postoj, že se Sputnikem je třeba počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).

„Nedivím se, že rakouský kancléř Sebastian Kurz říká, že si koupí milion Sputniků a že Slováci už si koupili dva miliony Sputniků. My jsme naopak řekli, že chceme hlavně vakcíny, které jsou schválené. Ale teď nás dostávají do pozice, kde na jedné straně se říká, že je solidarita, ale když se to má ukázat, tak to neplatí,“ tvrdí Babiš. Na přímou otázku Seznam Zpráv, zda stávající situace může vládu přiblížit k reálným jednáním o objednávce ruské vakcíny ještě bez certifikací EMA, premiér odpověděl: „Nepřímo nás k tomu nutí.“

Co se vlastně ve čtvrtek v Bruselu stalo?

Představitelé sedmadvacítky na úrovni velvyslanců jednali o tom, jak si rozdělit deset milionů dávek vakcín Pfizer. Dohoda nyní je, že se rozdělí na základě standardního unijního mechanismu – tedy podle počtu obyvatel členských zemí. Ale devatenáct zemí se části své dodávky vzdá ve prospěch států, které jsou nejsilněji postižené třetí vlnou pandemie a také mají k dispozici – z řady důvodů – nejméně vakcín. Přestože Česko dlouhodobě má tragickou pandemickou bilanci a patří k zemím s největším poměrným počtem obětí, na seznamu těchto zemí není.

Bulharsko ale díky tomuto solidárnímu mechanismu dostane 1,1 milionu vakcín, Chorvatsko 680 tisíc vakcín, Slovensko 600 tisíc vakcín, Lotyšsko 376 tisíc vakcín a Estonsko 41 tisíc vakcín. Česko si z jednání odváží 70 tisíc dávek, ale mohli mít podle deníku Politico nějakých 140 tisíc dávek.

„Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Zdroj