O konci války si rozhodne Ukrajina, říká francouzská „paní Evropa“

5 měsíce starý 21

Na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po jeho nedávné cestě do Číny mířila kritika z Evropy i Spojených států. Macron po návštěvě Pekingu v rozhovoru doporučoval, aby Evropa snížila závislost na USA a vyvarovala se zavlečení do konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy ohledně Tchaj-wanu.

Ke kritice se připojil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který zdůraznil, že „transatlantické vztahy jsou základem naší bezpečnosti“. Podobná slova zaznívala třeba z Polska (více zde).

Seznam Zprávy se na Macronovy výroky zeptaly francouzské státní tajemnice pro evropské záležitosti Laurence Booneové, která ve čtvrtek navštívila Prahu.

Otázky vyvolala zejména Macronova slova o tom, že by Evropané neměli být v případě konfliktu Číny s Tchaj-wanem jen vazaly USA. Byl to jen názor Francie, nebo budete tuto politiku prosazovat i uvnitř EU?

Prezident i Francie zastávají pozici, která je v souladu s pozicí Evropské unie, tedy zachování statu quo v Tchajwanském průlivu, který je mezi Čínou a Tchaj-wanem. To je pro nás extrémně důležité, stejně jako pro všechny země EU. V Jihočínském moři pluje fregata, jejímž úkolem je to připomínat a připomínat i závěry Rady bezpečnosti OSN o Tchaj-wanu.

Zájmy Evropy a USA se někdy liší, míní Macron

Slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po jeho schůzce s čínským prezidentem vyvolala v řadě spojeneckých zemí údiv a nepochopení:

V minulosti se zdálo, že je Francie vstřícná k Rusku, prezident Macron řekl, že není třeba Putina ponižovat. Platí to stále i po všech válečných zločinech, které Rusové spáchali? A mezinárodní zatykač na Putina není ponížením?

Prezident Macron mluvil velmi jasně: agresorem je Rusko a napadeným je Ukrajina. Prezident byl jednoznačný i podruhé v tom, že to je Ukrajina, která si rozhodne, kdy a za jakých podmínek utichnou zbraně.

Francie také společně s dalšími evropskými zeměmi přispěje k vytvoření zvláštního tribunálu, který bude soudit válečné zločiny spáchané Ruskem na Ukrajině. Francie dodala materiál, laboratoře i policisty, aby mohly být válečné zločiny zdokumentovány. To je nezbytné k tomu, aby mohli být potrestáni jejich viníci.

Kdo je Laurence Booneová

Francouzská ekonomka specializující se na makroekonomii, evropskou politiku a veřejné finance. Před působením v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OBSE) byla ekonomickou poradkyní Françoise Hollanda (francouzského prezidenta v letech 2012–2017). Od července 2022 působí ve francouzské vládě v pozici státní tajemnice pro evropské záležitosti.

Během krátké návštěvy Prahy jednala se svým českým protějškem Mikulášem Bekem, s ministrem zahraničí Janem Lipavským a ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou. Ve Vlasteneckém sále Karolina diskutovala o mezinárodní politice se studenty Univerzity Karlovy.

Francouzská vláda je kritizovaná kvůli tomu, že způsobila nejvyšší ceny elektřiny v Evropě. Ceny energií jsou vysoké i v Česku… Jaký na to máte recept?

Tím, kdo způsobil vysoké ceny energií v Evropě, je Rusko, které odřízlo od přístupu k plynu země, jež jsou na něm energeticky závislé. Francie není na Rusku ohledně plynu závislá a nikdy nebyla, my máme většinu elektřiny z jádra. Uzavřeli jsme solidární dohody a během této zimy jsme do Německa vyváželi plyn, který jim chyběl, a naopak dováželi elektřinu. Za růst cen energií je zodpovědný Vladimir Putin.

Mluvila jste se svými českými partnery o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany?

Jsme spolu s Českou republikou v alianci 14 zemí, které chtějí propagovat jadernou energii jako nástroj na dekarbonizaci na úrovni EU. Samozřejmě diskutujeme o tom, že je důležité stavět elektrárny, které jsou spolehlivé a pomohou nám k dekarbonizaci.

Zdroj