O společném kandidátovi na prezidenta by podle Jurečky mělo být jasno do září

3 měsíce starý 103

23. dubna 2022, 10:32 Autor: ČTK

O možném společném koaličním kandidátovi na prezidenta by mělo být jasno nejpozději v září. Novinářům to před zahájením sjezdu KDU-ČSL řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který obhajuje funkci lidoveckého šéfa. Ideálně by kandidát měl vzejít z celé vládní koalice Spolu a Pirátů se STAN, míní.

Marian Jurečka

Marian Jurečka
FOTO: Petr Čepela / INCORP images

"Pro nás je klíčové, abychom dokázali zvládnout prezidentskou volbu tak, že příští prezident bude důstojným reprezentantem naší země, který bude spojovat občany, bude mít sílu a energii dělat prezidentský mandát naplno," řekl Jurečka. "Je pro nás důležité najít synergii ideálně na půdorysu celé vládní koalice, nebo minimálně na půdorysu koalice Spolu," doplnil.

Poslední dva měsíce podle něj vládní strany neměly vzhledem k dění na Ukrajině čas záležitost řešit. "Je ještě nějaký čas. Prezidentská volba je za zhruba tři čtvrtě roku. Myslím, že nejpozději, kdy musí být jasno, je období září tohoto roku," dodal šéf KDU-ČSL.

"Chceme, aby prezidentem České republiky byl člověk, který nezpochybňuje ústavu, respektuje ústavní tradice, je jednoznačně orientován prozápadně a demokraticky," řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Hlava státu má podle něj společnost spojovat. "Najít takovou osobnost si vyžaduje čas a důkladné hledání," doplnil předseda vlády.

Nástupce Miloše Zemana, kterému skončí počátkem příštího roku druhý mandát, budou Češi vybírat zřejmě brzy po Novém roce.

Zdroj