V pondělí se na žádost Ruska sejde Rada bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání, aby projednala páteční americké údery na cíle v Sýrii a Iráku. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v sobotu informovala agentura AFP. Zasedání začne v 16.00 newyorského času (22.00 středoevropského času).

New York 20:51 3. února 2024

Rada bezpečnosti OSN jednala o raketovém testu KLDR

Rada bezpečnosti OSN projedná americké údery v pondělí (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Nevládní Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že v Sýrii při amerických útocích zahynulo nejméně 29 členů proíránských milic. V Iráku při nich podle tamní vlády přišlo o život šestnáct lidí, včetně několika civilistů, a 36 dalších utrpělo zranění.

Nejméně 34 lidí zemřelo při amerických útocích v Sýrii a Iráku. Byli mezi nimi i civilisté

Číst článek

Spojené státy sdělily, že údery mířily na cíle spojené s íránskými revolučními gardami a s nimi spřízněnými místními milicemi. Podle Washingtonu byly odvetou za útok dronem na americkou základnu v Jordánsku u syrských hranic, při němž minulou neděli zemřeli tři američtí vojáci.

Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij v sobotu americké útoky odsoudil a označil je za hrob pro mír a bezpečnost. Podle Moskvy se Washington snaží záměrně vystupňovat konflikt na Blízkém východě.

Americký prezident Joe Biden už v pátek uvedl, že Spojené státy americké neusilují o konflikt na Blízkém východě ani jinde, ale odpoví na akce, které budou škodit Američanům.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ONLINE: Ukrajinský útok na Lysyčansk zabil dvacet lidí, uvádí ruské úřady. Další můžou být pod troskami

  2. Takový talent, jako je Menšík, jsme tu dlouho neměli, říká kapitán tenistů Navrátil po úvodních dvouhrách

  3. Kritici rozhodli o nejlepším českém filmu roku. Stala se jím černá komedie Přišla v noci

  4. Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

  5. Bez medaile a jen jedno páté místo. Čekali jsme více, hodnotí sobotní závody cyklokrosařů trenér Dlask

  6. O útocích USA na cíle v Sýrii a Iráku bude jednat Rada bezpečnosti OSN. Sejde se v pondělí

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme