O Velikonocích zahynuli při nehodách čtyři lidé, méně než loni, kdy byly zavřené okresy

5 měsíce starý 176

Ještě v pondělí večer se zdálo, že budou letošní Velikonoce na silnicích se dvěma obětmi nehod historicky nejlepší nejméně od roku 2016, kdy byl poprvé svátek i na Velký pátek. Dosud dopadly nejlépe Velikonoce v prvním pandemickém roce 2020, kdy za čtyři dny zahynuli tři lidé. Nakonec to ale letos bylo horší. Když se v pondělí řidiči vraceli ze svátků, zahynuli ještě dva lidé.

Přesto byly letošní Velikonoce z těch příznivějších. Tragických nehod bylo méně než loni, kdy byly o svátcích zavřené hranice okresů. Loni navíc zemřeli dva lidé na Zelený čtvrtek, který se letos obešel bez obětí.

Policie před Velikonoci varovala před řízením pod vlivem alkoholu a zároveň apelovala k opatrnosti zvláště na řidiče motocyklů. Jihomoravská policie uvedla, že jen za pátek a sobotu naznačily dechové zkoušky přítomnost alkoholu u řidičů u každé páté nehody, nebyly to ovšem nehody smrtelné.

Jedna řidička, která předtím lehce havarovala, nadýchala 3,5 promile. „Její kolize, kdy nacouvala do železné brány, si všiml náhodný svědek, který přivolal na místo policii,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Jedna z obětí letošních velikonočních nehod byl motocyklista. Havaroval v neděli u slapské přehrady. Na silnici poblíž Rabyně nezvládl zatáčku a narazil do svodidel. V pátek zahynul řidič osobního auta – cizinec, který podle policie zřejmě nezvládl řízení ve vysoké rychlosti. Jeho auto vyjelo ze silnice do pole, kde se převrátilo. Muž zahynul poté, co z vozu vypadl. 

I když letošní Velikonoce lze považovat z hlediska následků dopravních nehod za ty příznivější, ministerstvo dopravy upozornilo, že od začátku roku je situace na silnicích horší než v předchzoích dvou pandemických letech. 

„Jak se vrací na silnice více řidičů, tak také dochází k většímu počtu vážných dopravních nehod. Oproti loňsku zemřelo na českých silnicích o třináct lidí více a zvýšil se i počet těžkých zranění o 63 takových případů,“ zdůraznil ministr Martin Kupka (ODS).

Zdroj