O vítkovické vysoké pece se bude starat Museum+, první státní kulturní organizace v kraji

1 měsíc starý 10

V první fázi má nově zřízená organizace připravovat projekt revitalizace území a jeho financování z evropských fondů. „Jsem velmi rád, že v Ostravě, třetím největším městě v České republikce, konečně vznikne kulturní instituce. Ta přispěje k rozvoji regionu, který byl ze strany státu v oblasti kultury v minulosti nespravedlivě opomíjen,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). 

Ministerstvo si od vzniku organizace slibuje záchranu památky i vytvoření instituce, která bude přitahovat domácí i zahraniční návštěvníky do regionu. Spolu s ředitelem organizace se na jejím chodu budou podílet další tři zaměstnanci, kteří budou od května sídlit v prostorách areálu Dolních Vítkovic.

Na ředitele Musea+ bylo vypsáno výběrové řízení, do doby jeho ukončení byl řízením příspěvkové organizace pověřen Jaroslav Dvořák, dlouholetý náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek a zároveň předseda pracovní skupiny ministerstva kultury, která projekt připravovala.

Vznik instituce navazuje na podpis memoranda o projektu Záchrana a revitalizace části národní kulturní památky – objektů vysokých pecí 4 a 6 v areálu Dolních Vítkovic mezi ministerstvem kultury, Moravskoslezským krajem, městem Ostravou a zapsaným spolkem Dolní oblasti Vítkovice.

Nejnavštěvovanější v kraji

Průmyslové areály ostravských Dolních Vítkovic jsou nejnavštěvovanějším místem v Moravskoslezském kraji a patří i mezi nejoblíbenější turistické cíle v rámci celého Česka. V roce 2019 je navštívilo 1 675 029 lidí, což byl rekord, v roce 2018 to bylo o téměř dvacet tisíc návštěvníků méně. Pod průmyslové areály spadají například aula Gong, Svět techniky, věž Bold Tower či hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Sdružení Dolní oblast Vítkovice vzniklo v roce 2007. Výroba surového železa skončila v Dolních Vítkovicích v roce 1998, od té doby prošel areál proměnou za stovky milionů korun. Část industriálního areálu je národní kulturní památkou. Koná se tam například festival Colours of Ostrava.

Museum+ bude už třicátou příspěvkovou organizací ministerstva kutury. Další by se měl stát pražský Památník ticha připomínající osudy židovských obyvatel Prahy za druhé světové války. Hlavním cílem této paměťové instituce bude vzdělávání a boj proti xenofobii, antisemitismu a dalším současným extremistickým projevům ve společnosti.

Zdroj