O vyloučení Novotného bude vedení ODS jednat po eurovolbách

před 4 týdny 198

foto Ilustrační foto - Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný hovoří na zasedání zastupitelstva, které projednávalo 10. prosince 2019 stavbu pomníku vlasovcům.

Praha - Širší vedení vládní ODS zváží, zda má kvůli výrokům vyloučit starostu pražských Řeporyj Pavla Novotného, po evropských volbách. V uplynulém týdnu se předsednictvo strany v čele s premiérem Petrem Fialou usneslo, že Novotného výroky jsou lidský nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Pravomoc vyloučit člena strany má výkonná rada. Ta byla svolána na úterý 11. června, řekl ČTK mluvčí občanských demokratů Jakub Skyva.

Novotný vzbudil rozruch a nejnovější kritiku ze strany některých svých spolustraníků v čele s předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou nedávným příspěvkem na sociální síti ohledně zdravotního stavu dcery hudebníka Felixe Slováčka Anny Julie Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Po kritice starosta příspěvek smazal a omluvil se, část občanských demokratů však i tak volá po jeho odchodu ze strany. Po jednání předsednictva Novotný ČTK napsal, že jeho jednání bylo neodpustitelné a je na výkonné radě ODS, aby posoudila, zda je to na vyloučení ze strany.

Podle stanov členství ve straně zaniká zrušením členství místním sněmem nebo výkonnou radou z důvodu závažného porušení stanovených povinností nebo z důvodu pravomocného odsouzení člena pro úmyslný trestný čin. Mezi povinnosti člena ODS formulované stanovami patří jednat a vystupovat způsobem, který nepoškozuje dobré jméno strany nebo není v rozporu s hlavními cíli strany, spolupracovat na uskutečňování cílů strany a prosazování jejího programu či respektovat usnesení a rozhodnutí orgánů strany.

Řeporyjský starosta čelí kvůli svým výrokům a příspěvkům na sociálních sítích problémům opakovaně. Tento týden se například před obecním úřadem v Řeporyjích objevila kupa hnoje, k jejímuž umístění se na internetu přihlásila skupina My zemědělci a odůvodnila akci mimo jiné dehonestujícími výroky Novotného o zemědělcích.

Letos v únoru soud Novotnému uložil peněžitý trest za vyjádření na síti X, že Palestinci jsou opice a mají být vybombardováni. Zveřejnil jej počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás. V době rozhodnutí soudu již byl starosta v podmínce, a to za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Soud mu za ně v lednu 2022 vyměřil tříměsíční trest s odkladem 30 měsíců. Podle informací serveru iDNES.cz mu letos v březnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 podmínku kvůli opakovaným přečinům prodloužila a nařídila mu absolvovat program sociálního výcviku.

Novotný také například v roce 2019 prohlásil, že by měl viset tehdejší komunistický poslanec Zdeněk Ondráček za to, že navštívil tzv. Doněckou lidovou republiku vytvořenou na Ukrajině proruskými separatisty. V tomto případě soudy pravomocně rozhodly, že starosta nespáchal trestný čin.

Přečtěte celý článek