O2 během dvou let dokončilo pokrytí 5G sítí na severní Moravě. Dál se přesune na jih

před 6 měsíce 90

O2 v uplynulých dnech dokončilo pokrývání severní Moravy sítí páté generace. Během dvou let operátor ve spolupráci se svojí sesterskou firmou CETIN zmodernizoval síť na 618 základnových stanicích převážně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. 5G pokrytí v těchto oblastech dosahuje 83 % populace, uvádí operátor. Dál se přesune na jih Moravy, kde chce do konce roku zmodernizovat dalších 450 lokalit.

Klepněte pro větší obrázek

Při modernizacích O2 kompletně mění na základnových stanicích stávající technologii. „Díky moderním technologiím a plnému využití frekvenčního spektra zvyšujeme kapacitu a rychlost mobilního internetu, což přináší výrazné vylepšení pro naše zákazníky na severní Moravě,“ říká ředitel síťové architektry O2 Jakub Votava. V regionu byly nedávano pokryty okresy Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Bruntál a Opava. Mimo Moravskoslezský kraj pokryl operátor i místa v okresech Břeclav, Znojmo, Jihlava, Třebíč, Svitavy a Šumperk.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa pokrytí 5G sítí O2 na Moravě k 19. března 2024. Největší ostrůvky zbývá dokrýt na Jesenicku, Novoměstsku, Bystřicku a v Brně

Podle dohody o sdílení sítí s T-Mobilem má O2 a jeho sestra CETIN na starosti moravskou a slezskou část republiky, o pokrytí regionů v Čechách se stará T-Mobile. Města Brno a Praha si pokrývá každý operátor zvlášť. „Jedná se o největší technologickou modernizaci mobilních sítí v české historii. Na Moravě se na ní podílí více než 170 pracovníků. V rámci výměny technologie na severní Moravě již dopravili na vysílače 270 tun materiálu a vybavení,“ uvedl Vladimír Filip, ředitel rozvoje sítí společnosti CETIN.

Pohled na 5G základnovou stanici O2 v Ostravě – Dolních Vítkovicích:

Zajímavá fakta a čísla:

  • Modernizace mobilní sítě na severní Moravě proběhla na 618 základnových stanicích a trvala 24 měsíců. Dalších 72 lokalit v této oblasti bude modernizováno postupně do konce srpna 2024.
  • Celková hmotnost technologického materiálu, konstrukcí a antén, které bylo třeba vynést na základnové stanice, činila 266 tun.
  • Práce na každé základnové stanici trvaly v průměru 65 hodin. Na lokalitu se jede většinou 4×, a to ve tříčlenném týmu.
  • Technici na severní Moravě vynesli technologii do výšky přes 64 km. Průměrný nosič antén má výšku 7 metrů. Nejvyšší stožár je na Pradědu (1491 m n. m.), kde jsou umístěny antény ve výšce 77 metrů.
  • Technici použili přes 17 700 ks spojovacích koaxiálních kabelů, přes 93 000 ks kabelových příchytek a 7 000 ks propojovacích optických kabelů. To vše v hodnotě více než 43 milionů korun.
  • Na výstavbě se podílelo 13 zhotovitelských firem. Jde o 115 osob v terénu a 60 osob v ostatních činnostech (projekce, statika, logistika, řízení prací apod.)

Zdroj: O2

Přečtěte celý článek