Obávali se, že mě zvolí, míní Hayato Okamura. Ustoupil tlaku koalice a zrušil kandidaturu

před 2 měsíce 28

Pražský poslanec lidovců Hayato Okamura měl podle dosud neschválené kandidátky Spolu jít do voleb z 25. místa. Mluvčí lidovců Simon Dytrych řekl, že není jasné, kdy bude strana chybějící nominaci doplňovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo bude navrhovat nového eurokomisaře? Postavte se k tomu férově, vyzval Lipavský STAN

Lidovci vybírali kandidáty do evropských voleb už loni v květnu, protože od té doby tři na nominaci rezignovali, jednoho z nich nahradil Okamura. „Po primárních volbách, které v KDU-ČSL proběhly, a při prvním sestavení společné kandidátky Spolu na ní nebyli všichni lidé, kteří primárkami KDU-ČSL prošli, včetně Hayata Okamury. Až v průběhu závěru loňského roku při odstoupení dvou lidoveckých kandidátů došlo k posunu, díky kterému se Hayato Okamura již na společné kandidátce Spolu objevil,“ uvedl Jurečka.

„Dělám to proto, abych tímto svým krokem podpořil soudržnost a sílu celé koalice Spolu. Tu stále vnímám jako reálnou a kvalitní alternativu pro naši zemi k populistické a extremistické politice ANO a SPD,“ uvedl Okamura na sociální síti X. Doplnil, že tak vyhoví požadavku ODS a TOP 09 a že koalici Spolu bude do evropských i dalších letošních voleb v předvolebních kampaních s přesvědčením podporovat.

Okamura pro Aktuálně.cz své rozhodnutí rozvedl. „Dostal jsem vzkaz, že by moje kandidatura mohla být možnou překážkou pro spolupráci koalice. Neslyšel jsem to od nikoho z vedoucích politiků, ale zřejmě tam byla obava, že bych mohl dostat hodně preferenčních hlasů a třeba mohl ohrozit zvolení někoho z přednějších kandidátů koaličních stran," prohlásil.

Lidovci o poslední uvolněné nominaci na společnou kandidátku koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) rozhodovali v polovině února. Už v minulých týdnech potvrdily své nominace ODS i TOP 09. Termín, ve kterém koalice celou kandidátku představí, zatím nebyl stanoven. Čelo kandidátky mají podle dohod obsadit dosavadní europoslanci v daném pořadí Alexandr Vondra (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Z pátého místa kandidátky Spolu má podle listiny schválené občanskými demokraty jít do voleb analytik evropské legislativy z institutu Pravý břeh Ondřej Krutílek. Šesté místo má obsadit za TOP 09 poslanec Ondřej Kolář, sedmé bude patřit lidoveckém náměstkovi jihočeského hejtmana Františkovi Talíři, osmé řediteli kabinetu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) Filipovi Bendovi. Z devátého místa kandidátky Spolu chce obhajovat mandát europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Desáté místo má připadnout TOP 09 a náměstkovi hradecké primátorky a poradci ministra obchodu Lukáši Řádkovi.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kroje, tanec i slivovice. Poslanci si ve Sněmovně připomněli starý zvyk

Přečtěte celý článek