Obavy se nenaplnily. Indická mutace očkování obejít nedokáže

1 měsíc starý 9

„Naše studie prokázala 97,38% ochranu před infekcí (indickou mutací). Hospitalizaci vyžadovalo jen 0,06 % očkovaných pacientů,“ řekl britskému deníku The Telegraph vedoucí pracovník studie Anupam Sibal z Nemocnice Indraprastha Apollo v Novém Díllí.

Z celkem 3235 naočkovaných indických zdravotníků (vakcínou AstraZeneca) se projevily příznaky covidu u 85 z nich. Hospitalizaci následně vyžadoval stav pouze u dvou z nich. V nemocnici v Boltonu, který je ohniskem epidemie indické varianty v Británii, leží osmnáct pacientů, přičemž plně naočkovaný je jediný z nich.

Na značce nesejde

V Spojeném království se očkuje vakcínami od AstraZeneky, Pfizeru i Moderny. A zdá se, že na tom, kterou vakcínou je pacient očkován, nezáleží. Před indickou variantou chrání všechny, naznačují data. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v neděli oznámil, že ve Spojeném království indické mutaci koronaviru nepodlehl nikdo, kdo měl za sebou obě dávky očkování. To je podstatná a velmi dobrá zpráva vzhledem k tomu, že indická varianta na ostrovech podle všeho brzy převládne.

„Data vypadají slibně. Zdá se, že indická varianta koronaviru bude na očkování stejně citlivá jako ty ostatní. Myslím, že očkovaná populace bude v pořádku. Musíme si tím prostě projít,“ řekl serveru listu The Daily Mail jeden z autorů další studie John Bell z Oxfordské univerzity.

Indická mutace, která se zdá být nakažlivější než ty předešlé, už se objevila i v Česku. Podobně jako v Británii a zbytku světa ale na černý scénář v tuzemsku zatím nedošlo.

Zdroj