Obchodní dohoda EU s Velkou Británií definitivně platí, schválili ji europoslanci

1 měsíc starý 12

Úmluvu, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Velkou Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Spojené království evropský blok po 47 letech opustilo.

Europarlament uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že Unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Londýna.

Podle většiny europoslanců je samotný odchod Velké Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem. „Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.

Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval. Řada europoslanců před hlasováním kritizovala, že Británie podle EU porušuje část dřívější dohody o samotné podobě brexitu.

Zdroj