Oběd v Lánech: Babiš řekl, kdy se Zeman nechá naočkovat

1 měsíc starý 7

Novoroční oběd prezidenta Zemana a premiéra Babiše v Lánech | FOTO: Twitter @PREZIDENTmluvci

V neděli odpoledne se sešel premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem na tradičním novoročním obědě. Společně probírali epidemickou a ekonomickou situaci. Po setkání předseda vlády novinářům oznámil, že se prezident Zeman nechá očkovat proti koronaviru v druhé polovině ledna. Využije prý jednorázovou vakcínu, která má být v té době už k dispozici. Babiš řekl, že se v polovině ledna v Lánech zúčastní společně s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) setkání prezidentova poradního týmu.

Zeman se podle Babiše nechá očkovat v druhé polovině ledna při pravidelné lékařské prohlídce. Prezident v minulosti řekl, že si počká až na vakcínu, která se bude podávat pouze v jedné dávce. Zatím je k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech, která se podává se ve dvou dávkách. Občané si podle dřívějšího sdělení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebudou moci vakcínu vybrat.

Novoroční oběd Zemana a Babiše začal po 13:00. Oproti původním plánům se sešli bez rodin. Důvodem jsou opatření proti šíření koronaviru. Oběd se měl nejprve konat za účasti manželek i dětí, po kritice ale politici ustoupili a domluvili se na schůzce ve dvou. Podle fotografií zveřejněných mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem se Babiš na začátku setkání podepsal do pamětní knihy.

Zeman do Lán stejně jako před rokem pozval kromě Babiše i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana Zemanová s dcerou Kateřinou.

Dále čtěte

NOVINKA: Kniha rozhovorů s Miroslavou Němcovou. Kupte si knihu První dáma české politiky

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydává před Vánocemi ještě jednu knihu. Její autorkou je Johana Hovorková a publikace se ...

číst článek »

Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat nejvýše dva lidé. Babiš i ministr zdravotnictví Blatný formát oběda hájili. Podle nich byl v souladu s protiepidemickými nařízeními, protože se prý koná „v domácnosti“, nikoli na veřejnosti. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají „v lepších časech“.

V televizi Prima a CNN Prima News dnes Babiš řekl, že vynechat rodiny ze setkání navrhly dcery obou politiků Kateřina a Vivien, podle kterých společné setkání v současné době není dobrý nápad.

Na rozdíl od pravidelných schůzek, kde prezident s premiérem jednají především o aktuálních politických tématech, bývají novoroční obědy převážně společenskou záležitostí. Oba politici se ale nevyhýbají ani politickým tématům. Babiš řekl, že s prezidentem chce mluvit třeba o vypsání termínu podzimních voleb nebo o očkování. Zeman již dříve řekl, že se očkovat nechá, počká si ale až na jednodávkovou vakcínu.

Ovčáček ČTK sdělil, že k obědu se podává pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Loni i předloni se při novoročním obědě podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami. Menu uzavřel citronový a malinový sorbet s jahodami.

Zdroj