Objevují se seznamy členů budoucí vlády. Ministrem financí má být Zbyněk Stanjura

3 měsíce starý 25

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, kandidát na post ministra financí | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

V kuloárech politických stran, které patří k povolební parlamentní většině, se objevují první spekulace o rozdělení vládních křesel. Žádný z představitelů pěti stran, jež se chystají vládu sestavit, nehodlá zatím veřejně potvrdit rojící se zprávy o personálním složení kabinetu. Přesto jsou již některá jména ministrů téměř jistá.

Zdroj deníku FORUM 24 z koalice SPOLU potvrdil, že o některých jménech budoucích ministrů ve vládě Petra Fialy se již takřka nepochybuje. Je to kupříkladu obsazení postu ministra financí, kterým se má stát místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, či postu ministra obrany, do kterého směřuje starostka Prahy 2 a poslankyně ODS Jana Černochová. Za budoucího ministra spravedlnosti je v kuloárech považován poslanec ODS Marek Benda.

Ve vládě má zasednout z koalice SPOLU ještě předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a jeho místopředseda z téže strany Petr Hladík. U Jurečky se hovoří o ministerstvu průmyslu a obchodu a u Hladíka o ministerstvu zemědělství. V Sobotkově vládě ovšem post ministra zemědělství zastával Jurečka a profiloval se vždy jako odborník v tomto rezortu. Méně známý Petr Hladík, který je vystudovaný informatik, se v expertních týmech své strany specializuje na oblast životního prostředí. U tohoto rezortu se ale předpokládá, že ho budou chtít obsadit Piráti. Ti by mohli také obsadit ministerstvo práce a sociálních věcí, o něž se má podle kuloárových spekulací ucházet Olga Richterová. Ministrem vnitra by se měl stát předseda Starostů Vít Rakušan.

Takřka se nepochybuje o vládní účasti Ivana Bartoše. Pozorovatelé mu přisuzují buď ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Početní zastoupení Pirátů může ale omezit jejich nízký volební úspěch. Na zamini proto může z koalice Pirátů a Starostů také mířit bývalý primátor Hradce Králové a diplomat Martin Dvořák. Ministrem školství, mládeže a tělovýchovy by se mohl stát bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Ministrem zdravotnictví se zřejmě stane Vlastimil Válek z TOP 09. Zatím není jasné, zda ve vládě Petra Fialy zasedne předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zdroje z koalice SPOLU jí totiž přisuzují post předsedy poslanecké sněmovny.

Zdroj blízký vedení ODS zatím vylučuje, že by personální obsazení budoucí vlády bylo mezi jednotlivými stranami a koalicemi vydiskutované, a zdůraznil, že „po Praze běhá již řada různých seznamů“, přičemž k výměně oficiálních návrhů na obsazení ministerstev mezi stranami a koalicemi ještě nedošlo a jedná se tudíž o předběžné úvahy.

Zdroj