Americký Kongres ve čtvrtek schválil soubor zákonů v objemu asi 2,1 miliardy dolarů (45 miliard Kč), jehož cílem je podpořit bezpečnost Kapitolu, na který 6. ledna zaútočili příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, a také umožnit evakuaci Afghánců, kteří ve své vlasti pomáhali americkým vojákům. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Washington 6:59 30. července 2021

Americký Kongres ve čtvrtek schválil soubor zákonů v objemu asi 2,1 miliardy dolarů, jehož cílem je podpořit bezpečnost Kapitolu a také umožnit evakuaci Afghánců (ilustrační foto) | Foto: Rod Lamkey | Zdroj: Reuters

Soubor opatření nejprve poměrem 98 ku 0 hlasům schválil Senát a poté ho poměrem 416 ku 11 hlasům odsouhlasila i Sněmovna reprezentantů. Než vejde v platnost, musí ho ještě stvrdit svým podpisem prezident Joe Biden.

Policisté popsali Kongresu svá traumata z útoku na Kapitol. ‚Bylo to jako peklo,‘ uvedl policista

Číst článek

Peníze by měly dostat jednotky národní gardy, které byly po nepokojích z 6. ledna několik měsíců k ochraně sídla Kongresu nasazeny. Další finance půjdou na posílení bezpečnostních opatření v Kapitolu a také policejním oddílům Kapitolu, které je budou moci využít na přijetí nových členů či zaplacení přesčasů těm stávajícím.

Do budovy Kongresu v den volební schůze 6. ledna vtrhly stovky příznivců končícího republikánského prezidenta Trumpa, který od listopadových voleb soustavně šířil dezinformace o tom, že mu bylo ukradeno vítězství. Cílem davu bylo zabránit zákonodárcům v potvrzení volebního vítězství demokrata Joea Bidena.

Zhruba polovina schválených finančních prostředků je podle agentury Reuters určena na evakuaci překladatelů a dalších Afghánců, kteří v uplynulých 20 letech pracovali v Afghánistánu pro americké složky, a na poskytnutí humanitární pomoci pro předpokládanou vlnu uprchlíků z Afghánistánu.

Tam roste násilí a moc povstaleckého hnutí Tálibán v souvislosti se stahováním zahraničních vojsk. „OSN odhadla, že počet afghánských uprchlíků by mohl v několika příštích měsících stoupnout na 500 000,“ uvedl demokratický senátor Patrick Leahy.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Obrana Kapitolu i evakuace Afghánců. Americký Kongres schválil soubor zákonů za 2,1 miliardy dolarů

  2. Na krizi nahotou. Hartl ve filmové adaptaci svého bestselleru řeší strasti čtyřicátníků

  3. ONLINE: Judista Krpálek je v semifinále a popere se o medaili, v akci bude i kajakář Prskavec

  4. Jednání v Ženevě o strategické stabilitě a perspektiva rusko-amerických vztahů

  5. Soudci nesabotují boj proti pandemii, ale hájí principy právního státu, říká reportérka Respektu

  6. Pandemie ji omezila, teď migrace do Evropy ožívá. Ve Středomoří přibývá tragických úmrtí

Aktuální témata

Olympijské hry 2020, Medaile OH 2020, Program OH, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Olympijské hry 2022, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme