Obraz Toyen se v aukci prodal za 35 mil. Kč, není to její nejdražší dílo

4 měsíce starý 84

foto Dílo malířky Toyen z roku 1956 Skryt v jejich odrazech se 20. listopadu 2022 na aukci v Obecním domě v Praze prodalo za téměř 35 milionů korun včetně aukční přirážky.

Praha - Dílo malířky Toyen z roku 1956 Skryt v jejich obrazech se na dnešní aukci v Obecním domě v Praze prodalo za 34,7 milionu korun včetně aukční přirážky 24 procent. Vyvolávací cena byla 18 milionů korun. ČTK to za pořádající společnost European Arts sdělil Miloš Svoboda. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, za který nový majitel loni zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun.

Cirkus je na třetím místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR za obrazem Staropražský motiv Bohumila Kubišty, za který letos v květnu kupec dal 123,6 milionu korun, a dílem Divertimento II Františka Kupky, které se v listopadu 2020 prodalo za 90,24 milionu korun.

O dílo Skryt v jejich odrazech svedlo napínavou bitvu několik dražitelů on-line a na telefonu. "Jednalo se o mimořádnou příležitost pro tuzemské sběratele nebo investory. Podobná díla v této kvalitě jsou dnes na trhu již prakticky nedostupná," uvedl dnes Svoboda.

Dílo Skryt v jejich odrazech bylo vystaveno na celoevropské retrospektivě Toyen, která se konala v posledních dvou letech v Národní galerii v Praze, Kunsthalle Deutschland v Hamburku a pařížském Musée d’Art Moderne. "Toyen dokázala skvěle pracovat se soumrakem a svítáním, s hodinou mezi psem a vlkem, jak tento stav nazývali její surrealističtí přátelé," uvedl v posudku k obrazu Karel Srp.

Dnešní aukce v Grégrově sále Obecního domu nabídla sběratelům a veřejnosti celkem 250 položek klasického i moderního výtvarného umění. Sběratelé utratili téměř 117 milionů korun a úspěšně se vydražilo 82 procent nabízených položek. Z dalších milionových položek se v aukci vydražila například díla od Františka Kupky, Václava Brožíka, Mikuláše Medka nebo Josefa Šímy. Milionovou hranici překonalo celkem 21 děl.

O díla Toyen je tradičně velký zájem. její obraz s názvem Samotáři z roku 1934 se letos v květnu na aukci prodal za 54 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Toyen (1902 až 1980), vlastním jménem Marie Čermínová, je podle odborníků jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého a evropského výtvarného umění 20. století. V letech 1925 až 1929 působila v Paříži, kde společně s Jindřichem Štyrským rozvíjela původní český malířský směr - artificialismus, který představoval osobitou a poetickou alternativu k tehdejší geometrické abstrakci i surrealismu. Do metropole nad Seinou se pak Toyen definitivně vrátila v roce 1947 a zůstala věrná surrealistickému hnutí. Ve svém díle reflektovala i válečné katastrofy a celé její dílo prostupuje téma erotiky.

V roce 2000 připravila její značnou retrospektivní výstavu Galerie hlavního města Prahy. Navštívilo ji tehdy téměř 70.000 diváků, což je dnes číslo v tuzemském galerijním provozu nevídané. Velká sběratelská hodnota díla Toyen vede i k tomu, že autorka patří mezi ty umělce, kteří jsou v tuzemsku nejčastěji paděláni.

Zdroj