OBRAZEM: Arcibiskup Duka požehnal palmové ratolesti. Začal pašijový týden

3 měsíce starý 9

deník.cz Redakce

Právě touto nedělí začal pašijový týden, pro křesťany ten nejdůležitější v roce. O Květné neděli si věřící připomínají příjezd Ježíše do Jeruzaléma. V kostelích po celém světě se také světí jívové proutky a jiné zelené větvičky.   

Foto: CPA

A proto i pražský arcibiskup Dominik Duka požehnal palmové ratolesti v bazilice svatého Jiří na Pražském hradě. Po pražském posvěcení se vydal průvod i se zelenými ratolestmi ke katedrále svatého Víta.

Slavení Květné neděle je doloženo už od 7. století a tento den je spojován také s různými lidovými pověrami. Například by se nemělo nic péct, protože by se prý zapekl květ na stromech a neurodilo by se žádné ovoce.

Na Květnou neděli by se také měly oblékat nové šaty, aby v nich člověk kvetl. Dříve se například domy vymetaly zelenými ratolestmi, aby se z nich odklidila všechna nemravnost a zhýralost.

Svatý neboli pašijový týden vrcholí při centrálních svátcích církevního roku památkou na ukřižování na Velký pátek a končí svátečními bohoslužbami k Ježíšovu vzkříšení a zmrtvýchvstání.

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj