Sopka Popocatépetl, která leží 80 kilometrů od mexického hlavního města, během středečního dne třináctkrát vychrlila sopečný popel. Narušila tím leteckou dopravu a mexický úřad pro předcházení katastrof vydal varování pro obyvatele, aby se nepokoušeli na sopku lézt, informovala agentura AP.

Mexiko 22:22 28. února 2024

Mezinárodní letiště v hlavním městě Mexiku uvedlo, že muselo z bezpečnostních důvodů zrušit nejméně 22 letů poté, co se v některých letadlech během předletové kontroly našel popel.

Mexický vulkán Popocatepetl je aktivní. Lidé nosí kvůli sopečnému popelu roušky, hrozí jim evakuace

Číst článek

Další lety byly odkloněny na jiná mexická letiště. Narušení provozu mohou pokračovat i v dalších dnech.

Sopečný popel je pro letectví obzvláště nebezpečný, a to nejen proto, že snižuje viditelnost, ale také proto, že může působit jako abrazivní látka a poškodit křídla a trup letadla.

Na letištích může popel pokrýt vzletové a přistávací dráhy, zranit letištní personál a způsobit řadu dalších logistických problémů.

Sopka Popocatépetl je aktivní už půl milionu let a pravidelně vybuchuje. V loňském roce vyvolaly erupce poplach poté, co byla nedaleká města pokryta popelem, ale vulkanologové uvedli, že tato aktivita není „nic nového ani překvapivého“. K poslední velké erupci došlo před více než tisíci lety.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Nejvyšší čas na mír, vyzval Rusko Guterres a desítky zemí. Von der Leyenová dorazila do Kyjeva

  2. Každoroční mapování pohybu šelem sleduje i přesuny vlků. Potvrdilo jejich výskyt v severní části Beskyd

  3. Soud v Haagu rozhodl o rekordním odškodnění. Po 20 letech teroru ho dostanou oběti ugandských milic

  4. Házenkářky v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé ztratily body, o jednu branku podlehly Nizozemsku

  5. OBRAZEM: Popocatépetl je opět aktivní. Kvůli sopečnému popelu muselo Mexiko rušit lety

  6. Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části změn v trestním právu. Prokuratura ale zůstává zrušená

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme