OBRAZEM: Přes Česko se přehnaly první letošní bouřky. Tvořily krásné obrazce

2 měsíce starý 16

Andrea Cerqueirová

Přes Českou republiku se ve čtvrtek večer prohnaly bouřky, které podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k noci už slábnou. Očekávat je lze ještě hlavně na jihu Čech.

Bouřky zaznamenané lovci bouřek z organizace Czech Thunderstorm Research Association.Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 5 fotografií v galerii ›

Bouřky zaznamenané lovci bouřek z organizace Czech Thunderstorm Research Association. | Foto: Se svolením Robin Duspara a David Uhlíř - CTRA z.s.

Zejména na západě Čech se ve čtvrtek večer objevily první letošní bouřky, před kterými již dopoledne varovali meteorologové. Český hydrometeorologický ústav později na svém twitterovém účtu informoval, že v nočních hodinách už blesky slábnou. Objevit se ale ještě mohou na jihu Čech.

ČHMÚ dále na Twitteru uvedlo, že nejvyšší nárazy na linii naměřily stanice Milešovka (26,5 m/s), Praha-Karlov (23 m/s), Nová Ves v Horách (21,8 m/s) a Katusice (18,7 m/s). Bouřlivé počasí také předpověděli a zdokumentovali i lovci bouřek z organizace Czech Thunderstorm Research Association, kteří Deníku poskytli své fotografie. Pohlédnout si je můžete ve fotogalerii.

Strom zlomený po silné bouři - Ilustrační foto

Přívalový déšť i kroupy. Meteorologové varují před silnými bouřkami

„Ve čtvrtek počasí nad naším územím ovlivňoval frontální systém. Jeho studená fronta dorazila z Německa nad naše území ve večerních hodinách. Bouřky doprovázel i typický oblak, zvaný shelf cloud a signalizující prudké nárazy větru. Jedná se o první plošnější bouřkovou situaci nad naším územím v letošním roce,“ uvedli Robin Duspara a David Uhlíř ze zmíněného zapsaného spolku.

Zdroj