Obří požár hal na Mladoboleslavsku způsobil žhář. To neudělá normální člověk, zuří místní

2 měsíce starý 13

Koncem ledna plameny v obci Čejetičky poblíž vlakové nádraží zachvátily výrobní a skladovací haly firmy, která dodávala díly pro místní automobilku. Ten večer platil mimořádný stupeň požárního poplachu. S ohněm bojovala stovka hasičů. Zásah trval sedmnáct hodin. „Já jsem to viděla asi v půl devátý a to byly plameny až do nebe. Ježiš, to bylo hrozný. Tady byly plameny jako náš barák, ale ty červený,“ popsala tehdy svědkyně.

Zjišťování toho, co se před požárem stalo, trvalo několik měsíců. Kriminalisté pracovali s několika vyšetřovacími verzemi. Zajímala je ale hlavně možnost, že požár někdo založil úmyslně. „Samozřejmě jsme také zažádali o odborné vyjádření vyšetřovatele hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a prováděli jsme i další šetření,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

A právě odborné posudky potvrdily, že požár nevznikl náhodou, ale že ho skutečně někdo založil úmyslně. Podezřelého žháře policisté brzy dopadli. Obvinili pětatřicetiletého muže z Českolipska. „Tento muž je vyšetřován vazebně, a to z toho důvodu, aby se trestnímu stíhání nevyhýbal,“ upřesnila Suchánková. Podle informací CNN Prima NEWS byl muž nějakou dobu bez domova a žil na ulici. Už v minulosti měl navíc pletky se zákonem.

„Já si hlavně myslím, že tohle není normální člověk, měl by asi vyhledat odbornou pomoc a měli by mu udělat nějaké vyšetření, protože tohle normální člověk nemůže udělat,“ myslí si jeden z místních obyvatel. „Je to síla, co na to říct? V dnešní době už nevíte, co se může stát. Opravdu nevím, co na to říct,“ myslí si další obyvatelka.

„Určitě to poznamenalo město, protože ty objekty jsou poblíž bytových domů. Takže jsme se velmi obávali, že se to může rozšířit i na ně. Ten zásah byl opravdu veliký,“ popsal primátor města Mladá Boleslav Raduan Nwelati (ODS).

Původní škoda, kterou vyšetřovatelé odhadli na jednu miliardu korun, se nakonec vyšplhala až na neuvěřitelné téměř tři miliardy korun. Dnes už jsou haly srovnané se zemí. Muž teď bude mít hodně času na to zpytovat svědomí. Za obecné ohrožení může ve vězení zůstat až 15 let.

Zdroj