OBSE je v područí Západu, NATO přináší destrukci, řekl Lavrov

2 měsíce starý 12

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Lodž/Moskva - Západ se snaží přivlastnit si Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a organizace je tak zcela podřízena Bruselu a USA, prohlásil podle agentury Reuters na virtuální tiskové konferenci o bezpečnosti šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Západ měl podle něj reálnou možnost odvrátit konflikt na Ukrajině, ale nehleděl na ruské zájmy.

OBSE podle Lavrova ztrácí na důležitosti a bezpečnost v Evropě se drobí. NATO šéf ruské diplomacie obvinil z toho, že přináší destrukci a utrpení. Západ podle Lavrova měl možnost odvrátit ruskou invazi na Ukrajinu, ale nehleděl na bezpečnostní požadavky Ruska, které od něj požadovalo záruky, že se NATO nebude v budoucnu rozšiřovat o další země východní Evropy.

Rusko měsíce před napadením Ukrajiny v únoru opakovalo, že požaduje od NATO a USA záruky pro svoji vlastní bezpečnost. Mimo jiné chtělo garanci, že Ukrajině nebo Gruzii nebude umožněno vstoupit do NATO, a domáhalo se i stažení Severoatlantické aliance z východní a střední Evropy. Tyto ruské požadavky byly podle západních představitelů ale nereálné.

V polské Lodži dnes začíná jednání ministrů zahraničí členských zemí OBSE, kterého se účastní i šéf české diplomacie Jan Lipavský. Varšava minulý měsíc odmítla vydat Lavrovovi vízum, vztahují se na něj totiž sankce EU. Rusko tak má zastupovat stálý představitel u OBSE, tedy velvyslanec.

Zdroj