Obušky a slzný plyn. Německá policie se střetla s Gretou a dalšími aktivisty u obce Lützerath

4 měsíce starý 56

Demonstrace začala ve vesnici Keyenberg. Část účastníků se oddělila a vyrazila směrem k vyklizené vesnici Lützerath, která má být zlikvidována v souvislosti s těžbou uhlí. Policisté tomu chtěli zabránit. Podle fotografa DPA je mezi demonstranty i Švédka Greta Thunbergová. Vzápětí mezi muži zákona a protestujícími vypukly potyčky. Policie použila obušky, slzný plyn a zasahovali i policisté na koních.

Policisté demonstrující postupně zadržují a odvážejí ke zjištění totožnosti a výslechům. „Se sobotou se to nedá srovnat,“ řekl jeden ze zasahujících policistů s odkazem na jednu z minulých demonstrací. Situaci mají podle svých slov pod kontrolou.

Protesty se konaly po celý den na nejrůznějších místech severního Německa. Například v Kolíně nad Rýnem aktivisté v úterý ráno zablokovali dopravu. Seděli na silnici a drželi transparenty či žluté kříže, symboly protestu proti demolici Lützerathu.

V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od povrchového dolu Garzweiler, obsadilo 20 až 30 aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, uvedl mluvčí policie. Nedaleko městečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath patřící koncernu RWE. „Tudy dnes žádný vlak s uhlím nepojede. Vlastními těly bráníme zkáze,“ uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände.

Foto: Erol Dogrudogan, Reuters

Nedaleko městečka Rommerskirchen obsadila skupina asi 120 lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath

Aktivisté se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné, aby v době energetické krize bylo zajištěno zásobování elektráren.

Policie a společnost RWE s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté.

Němečtí těžkooděnci se před aktivisty totálně znemožnili v blátě

Zahraniční

Zdroj