Obvinila Petra Dvořáka Lipovská, nebo Bobošíková?

4 týdny starý 13

Bizarní boj o kontrolu České televize, který vede několik nových televizních radních v čele se slečnou Hanou Lipovskou, dostává grády. V budově České televize doprovázejí slečnu Lipovskou dva policisté v civilu, aby ji ochránili před fyzickým napadením, které jí v ČT rozhodně nehrozí. No a když se slečna Lipovská takto chráněna dostane na zasedání Rady veřejnoprávní televize, přetlumočí tam obsah týden starého posledního dílu YouTube pořadu své kamarádky a kolegyně z Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Poté, opět pod ochranou policie, odejde, a brzy se objeví v dalším díle pořadu své kamarádky Jany, co si již 21 let potřebuje s Českou televizí vyřídit účty za to, že jí její pracovníci vypískali. A říká, jak to těm na Radě řekla.

Na Twitteru Newsroomu ČT se ve středu objevil tweet: „Radní Hana Lipovská dorazila na dnešní jednání Rady ČT v doprovodu těchto dvou mužů. Zda šlo o ochranku, neuvedla. Doprovodili ji na uzavřené zasedání rady.“ S fotkou paní Lipovské v doprovodu dvou mužů – ochranky. Na Twitteru policie se vzápětí objevilo: „Policie ČR v budově neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby.“

V momentě, když jsem si to přečetl, jsem prožil deja vu, vizi již viděného. Ano, přesně takto kráčívala před jedenadvaceti lety po chodbách Kavčích hor Jana Bobošíková – než jí z televize i s ochrankou vyhodili. Doba pokročila – slečnu Lipovskou dnes nedoprovází jako tenkrát Janu Bobošíkovou obyčejná ochranka, ale rovnou policie. Pokrok nezastavíš! A chvíli poté už iDnes psala: „Radní České televize Hana Lipovská obvinila ve středu během zasedání Rady ředitele České televize Petra Dvořáka ze střetu zájmů.“

Škandál, neasi!

Poslední březnový den prozářil nový díl pořadu jany Bobošíové „Aby bylo jasno“. Jmenovat se – skutečně velkým písmem – „PETR DVOŘÁK, PROPOJENÍ S PPF, DAŇOVÉ RÁJE, ZAKÁZKY ZA STAMILIONY. ROLE LADISLAVA BARTONÍČKA.“ A přinášel, jak je ve vystoupeních paní Bobošíkové již jedenadvacet let zvykem, ostrou kritiku veřejnoprávní televize, odkud byla vypískána.

Vzápětí tento díl pořadu Jany Bobošíkové – abych nebyl obviněn z dezinterpretace, cituji doslova – nasdílela na svém Facebooku a řádně okomentovala, zrešeršovala, slečna Hana Lipovská: „V rozhovoru pro Respekt.cz generální ředitel České televize Petr Dvořák hovořil o své společnosti GOPAS, a.s., kterou spoluvlastní se spolumajitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Pro ekonoma je však zajímavá také vertikální struktura vlastnictví. Podle zmíněného rozhovoru je generální ředitel ČT Petr Dvořák finálním vlastníkem také jiné společnosti, v Holandsku registrované firmy Globeinvest One, BV, a to opět s pověřeným ředitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem. Na tuto společnost, kterou generální ředitel ve svých, Radě ČT dostupných, životopisech nikdy neuváděl, jsme se podívali. Ani s pomocí výpisů ze zahraničních registrů jsme se však k finálním vlastníkům zatím nedostali. Pomocí reportáže ukazujeme alespoň základní vlastnické vztahy tak, jak vyplývají z holandských, kyperských, českých a slovenských zdrojů. Ve stručnosti:

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Firma Globeinvest One v nizozemském rejstříku skutečně existuje. Jako vlastník však není uveden Petr Dvořák a Ladislav Bartoníček, nýbrž nizozemská společnost Tilia Netherlands Holding, BV se sídlem na stejné adrese. Tu vlastní nizozemská společnost Ailit Holding, BV, se sídlem na stejné adrese. Tu vlastní kyperská společnost Gryphis Invest Limited, kterou vlastní česká společnost Paphos Invest, s. r. o., kterou vlastní kyperská společnost Mechini Holdings Limited, kterou vlastní (což již v reportáži není, neboť na data z registru se nějakou chvíli čeká) společnost Verde Trading Inc, se sídlem na britských Panenských ostrovech na adrese, která vede k řadě podniků známých z Panama Papers. Zde, zatím, stopa končí. Ke jménům finálních vlastníků Petra Dvořáka a Ladislava Bartoníčka jsme se tedy zatím stále ještě nedostali. Z pohledu ekonoma se jedná o typický offshore (jakkoli s řadou netypických odboček a zajímavých vedlejších vlastnických vztahů). Za jakým účelem byl vybudován, ovšem bez dalších podrobností určit nelze. Tuto strukturu jsem stručně popisovala na jednání Rady ČT ve středu 24. března. Reportáž jsme točili o víkendu, ale z úcty k tragicky zesnulému Petru Kellnerovi jsme ji nechtěli zveřejnit hned v pondělí. V mezičase nicméně došlo k velmi zajímavým a na první pohled docela rychlým změnám v českém obchodním rejstříku. Na obsahu pořadu a popsané struktuře se však nic nemění.“

Umí inženýrka Lipovská česky?

Institut svobody a demokracie navenek vystupuje jako sdružení dvou žen – aktivistek. Nemyslím si ale, že by slečna Lipovská neuměla gramatiku. Takže by bylo jistě zajímavé vědět, zda a který muž za ni ten post psal, zda a jaký muž se na celé propagandistické akci podílí, či zda o sobě slečna Lipovská s paní Bobošíkovou přemýšlejí v mužském rodě. Ale to je jen detail.

Reportáž byla na YouTube zveřejněna 31. března, a týden poté – 7. března – zasedala Rada ČT. Jedním z prvních skandálních odhalení paní Lipovské bylo, že ředitel Dvořák spoluvlastní firmu Gopas. Je pravda, že to uvedl již při nástupu do funkce ředitele ČT v roce 2011, ale paní Bobošíková to zveřejnila jako novinku. Proto to týden poté slečna Lipovská, chráněna dvěma jistě tak závažným úkolem potěšenými důstojníky Policie ČR, uvedla na jednání Rady ČT. Orgánu, jehož členové ze zákona nesmějí reprezentovat žádné organizace a zájmové skupiny, tedy ani Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové a její propagandistické pořady na YouTube. Přesto pak, byť s horším přednesem než paní Bobošíková, slečna Lipovská na jednání Rady rozvedla domněnky paní Bobošíkové z jejího posledního YouTube videa do detailů. Mluvila dlouho, ale v podstatě to byly jen konkretizace a dramatizace výpovědí paní Bobošíkové. Jakoby slečna Lipovská fungovala jako médium, jejímž hlasem promlouvá moudrost Jany Bobošíkové, již jedenadvacet let tak bolestně zraněné, že jí Česká televize nepadla k nohám.

Zajímavá je přítomnost těch dvou policistů. To už je tyátr přesahující všechny meze představivosti. Jednak – možnost, že by někdo slečnu Lipovskou na zasedání Rady někdo fyzicky ohrožoval, je těžko přiedstavitelná. A za druhé – vše, co slečna Lipovská na zasedání rozvedla, již, byť jen v bodech, týden předtím napsala na Facebook. Bez policejní ochrany. Ale jeden důvod, proč tam ta ochranka prostě MUSELA být, je sice zcela iracionální, ale nasnadě ležící. I paní Bobošíková před jedenadvaceti lety na Kavčích horách chodila s ochrankou – tak aby byla podoba dokonalá, když se nyní paní Bobošíková skrze slečnu Lipovskou na Kavčí hory vrací jako vítěz, musí i ona mít ochranku. Aby ta paralela byla jasná, čitelná a dobře vypovídající.

A pro sichr, aby bylo úplně jasno, paní Bobošíková zveřejnila další YouTube video svého pořadu „Aby bylo jasno.“ Název zní „PPF, Česká televize, daňové ráje. Dvořák, Bartoníček a střet zájmů. Panenské ostrovy. A strach.“ A hovoří v něm i slečna Lipovská o tom, jak to na Radě pěkně řekla. Poté si začne paní Bobošíková stěžovat, že cause o lotrovství ředitele ČT mlčí média, a začne fantazírovat, co by se stalo, kdyby něco prasklo na slečnu Lipovskou. A vypráví, co by dle její fantazie v takové chvíli udělal jí nelibý subjekt. A najednou vykládá, že pravicoví poslanci by odešli do budovy ČT spát ve spacácích.  Tedy – fantazijní variace na situace, která se skutečně děly před jedenadvaceti lety v průběhu televizní krize. Ta křivda celá desetiletí leží paní Bobošíkové na duši jako cent, a skrze slečnu Lipovskou to teď vybublalo v intenzitě až patologické.

„Pokud jde o členy Rady ČT, je možné, že jim někdo vyhrožuje,“ pokračuje ve fantazírování paní Bobošíková. „Je možné, že kromě biče hrají roli i možné přísliby. Pokud jde o média, je možné, že redakce dostávají jemná upozornění, ať mlčí, nebo že přijdou o balíky inzerce. Nevíme.“ Nezbývá, než se přiznat. Gatesoros mi vyhrožuje, že přestane inzerovat u mých šneků. Tak holt mlčím.

Zdroj