Obyvatelky Balaklije v slzách vítají osvoboditele. Dáte si lívance? Ještě nám zbyly

2 měsíce starý 24

„Dobrá práce, kluci!“ je slyšet na videu, zatímco jedna po druhé vystupuje z domu, aby přivítala ukrajinské vojáky. Objetí střídá polibek.

„Šest měsíců jsme se modlily, abyste se k nám vrátili,“ říká jedna z plačících žen, která neustálé boje už podle svých slov nemohla vydržet.

Ladies greet 🇺🇦 soldiers in liberated Balakliya after 6 months of 🇷🇺 occupation. “Boys, we have some pancakes left, would you like?” “A bit later, please, better still hide, shelling is still possible”. I can watch endlessly pic.twitter.com/n6XVRI8YfX

— Nataliya Gumenyuk (@ngumenyuk) September 8, 2022

„Pro jistotu ještě prosím nějakou dobu zůstaňte ve sklepě, protože mohou město ještě dále ostřelovat,“ upozorňuje voják, na jehož těle je kamera zřejmě přichycená. „Ale už jsme tady, všechno je v pořádku,“ dodává.

„Děkujeme vám, chlapci. Zbyly nám nějaké oladki (kefírové lívance, pozn. red.), chtěli byste je ochutnat?“ ptá se žena.

„Trochu později, trochu později,“ odpovídá voják.

Video na Twitteru sdílela ukrajinská novinářka Natalija Gumeňuková, britský list Guardian ho do svého článku vložil se slovy, že bylo „údajně natočeno v Balakliji.“

Kupjansk zřejmě znovu ukrajinský

Na sociálních sítích koluje ještě jedno video, tentokrát z hlavního náměstí ve městě. Dvě ženy na záběrech objímají a fotí se s ukrajinskými vojáky.

Ukrajinská protiofenzíva zatím postupuje podle všeho velmi efektivně. Americký think-tank ve čtvrtek v noci napsal, že očekává, že do 72 hodin Ukrajinci znovu dobydou i město Kupjansk – klíčový logistický bod ruských okupantů v Charkovské oblasti.

Novinář Ilja Ponomarenko na Twitteru v pátek v půl jedné odpoledne sdílel fotografii, na které jsou ukrajinští vojáci zachyceni u cedule u jižního vjezdu do města. Dá se tak předpokládat, že ruské síly v této oblasti padly.

Zdroj