Za korupci a obchodování s vlivem by měl bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dostat podle návrhu obžaloby trest čtyři roky vězení. Dva z nich by mu měl soud uložit jen podmínečně. Informovala o tom agentura AFP. Hlavní vyšetřovatel finanční prokuratury Jean-François Bohnert, který je v nebývalém procesu žalobcem odmítl, že by se Sarkozymu chtěl obžalobou někdo mstít.

Paříž 21:31 8. prosince 2020

Sarkozy v pondělí veškerá obvinění odmítl a řekl, že se stal obětí lží | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

„Nikdo se tu nechce pomstít bývalému prezidentovi republiky,“ uvedl Bohnert. „Jako všichni lidé v naší zemi má bývalá hlava státu práva, která je třeba respektovat, ale také povinnost, aby právo sám respektoval,“ dodal.

Sarkozyho usvědčily odposlechy. Bývalý francouzský prezident jde před soud kvůli obvinění z korupce

Číst článek

Nyní pětašedesátiletý Sarkozy čelí obžalobě, že v roce 2014 pověřil svého právníka a přítele Thierryho Herzoga, aby získal tajné informace od soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta. Ten se zabýval kauzou financování Sarkozyho prezidentské kampaně z roku 2007. Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku. Na věc se přišlo díky odposlechům telefonních hovorů.

Stejný trest jako Sarkozkymu, tedy čtyři roky vězení, z toho dva podmínečně, navrhl Bohnert i Azibertovi a Herzogovi. Sarkozyho bývalý právník by měl navíc přijít na pět let o právo vykonávat profesi. Všem třem obžalovaným hrozilo až deset let za mřížemi a pokuta až milion eur (26,4 milionu korun).

Sarkozy v pondělí veškerá obvinění odmítl a řekl, že se stal obětí lží. Prezident z let 2007 až 2012 je první bývalou hlavou páté francouzské republiky, která stanula před soudem kvůli korupci.

ČTK

Nejčtenější

24 hodin 3 dny týden

Nejnovější články

Obžaloba navrhuje pro exprezidenta Sarkozyho čtyřleté vězení. Stejný trest hrozí i bývalému soudci

Johnova osmdesátka

Důvody pro odebrání dívky nebyly dostačující, komentuje případ odmítaného očkování Němečková

Nedvěd během turínského derby neudržel nervy na uzdě, za urážení sudího zaplatí čtvrt milionu

Holaňovi návrat na trenérskou lavičku nevyšel, Vítkovice padly v Litvínově v prodloužení

Všechny instituce popírají embargo k Bečvě, fakticky ale platí, říká místopředsedkyně Senátu

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Prostudujte si kompletní obvinění kauzy Čapí hnízdo 6 společenských tříd. Do které patříte vy? Kdo šíří dezinformace? Našli jsme vlivné i pěšáky 130 tváří. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat