Očekávám shodu na balíku pomoci pro Ukrajinu, řekl Stoltenberg

před 1 týden 41

Summit Severoatlantické aliance pokračuje ve středu po úterním slavnostním úvodním ceremoniálu v auditoriu Andrewa Mellona prvním pracovním zasedáním. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v úvodu zasedání uvedl, že čeká od summitu NATO shodu na balíku pomoci pro Ukrajinu včetně bilaterálních dohod a oznámení dodávek vojenského materiálu pro Kyjev. Česko na vrcholné schůzce reprezentuje prezident Petr Pavel, který do Washingtonu přiletěl už v pondělí. Sešel se například už s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem.

Summit bude provázet veřejné diskuzní fórum, na kterém česká hlava státu také vystoupí. První zhruba tříhodinové summitové zasedání zhodnotí na tiskové konferenci generální tajemník Jens Stoltenberg, po půlnoci SELČ pak americký prezident Joe Biden pro zahraniční lídry uspořádá večeři v Bílém domě.

Pavel v úterý řekl, že od aliančního summitu čeká debatu o posílení obranyschopnosti, především východního křídla NATO, a o modernizaci armád, dále také o dlouhodobém rámci podpory Ukrajiny. Dalším výstupem bude podle českého prezidenta formulace úkolů pro analýzu vztahů s Ruskem a diskuse o tom, na jakých principech by měl být budován přístup Aliance k Rusku.

Ve čtvrtek státníky čeká jednání ve formátu NATO–Ukrajina a se zástupci Indo-Pacifiku z Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje a Japonska. V dějišti summitu je také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který hodlá usilovat o prosazení silných rozhodnutí ohledně posílení ukrajinské vzdušné obrany a dodávek dalších stíhacích letounů F-16 Ukrajině, která nadále čelí ruské agresi.

Šest letounů F-16 daruje Ukrajině Norsko, jak ve středu uvedl List Verdens Gang s odvoláním na norského premiéra Jonase Gahra Störeho, který se nyní účastní summitu. „Schopnost Ukrajiny bránit se útokům ze vzduchu je pro její obranu proti Rusku klíčová. Norsko se nyní rozhodlo darovat Ukrajině šest stíhaček F-16. S darováním chceme začít v roce 2024,“ citoval list Störeho.

Norsko patří k velkým podporovatelům Ukrajiny. Letos tato skandinávská země oznámila, že Kyjevu v příštích pěti letech daruje 75 miliard norských korun (162 miliard Kč). Půlka částky půjde na vojenskou podporu a ta druhá na humanitární pomoc.

Přečtěte celý článek