Očkovací plán v ohrožení? Přijde výrazné zpomalení vakcinace, varuje Blatný. Problém se týká celé EU

2 měsíce starý 15

Dodávky vakcín do České republiky se zpomalují. Zpoždění původně sjednaných dodávek do EU ohlásily společnosti Pfizer a AstraZeneca (zatím neschválená). Ministr zdravotnictví Jan Blatný varoval, že očekává výrazné zbrzdění vakcinace – nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Dojde k posunutí původního očkovacího plánu?

V České republice je naočkováno na 200 tisíc občanů. Podle vládní očkovací strategie by jich mělo být na konci února přes 600 tisíc. Jenže původní plán se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného začíná rozpadat kvůli slabým dodávkám vakcín. Naočkování nejrizikovějších skupin (838 000 lidí), tedy osob starších 80 let a zdravotníků, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc.

„Ten posun bude znatelný, nejen kvůli zpožděným dodávkám od firmy Pfizer/BioNTech, ale i AstraZeneca,“ řekl Blatný. Česko má do konce března jistých asi 1,5 milionu dávek, což podle něj odpovídá počtu lidí v nejrizikovější skupině při podání obou nezbytných dávek.

„V těchto týdech je pořád jisté snížení a znamená výrazné zpoždění nebo zbrždění vakcinace v tomto týdnu a začátkem příštího měsíce. (…) Je to dočasné, v únoru ale opravdu dojde ke zpomalení tempa vakcinace kvůli suboptimální dodávce počtu vakcín,“ řekl v pondělí ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.

Toto zpoždění podle něj bude mít vliv i na některé již zaregistrované. „Ty kraje, ve kterých byly dodávky kráceny nejvíce, tak dokonce byly nuceny zrušit některé předem dané termíny na očkování a může se stát, že po nějakou dobu nebudou moci vypsat nové termíny, než doočkují rozočkované lidi a ty, kteří na to čekali už předtím. Je mi to líto, přišlo méně vakcín,“ sdělil Blatný.

Původní vládou schválený očkovací plán (blíže jsme se mu věnovali v tomto článku) se však zatím úprav nedočká. „Věřím, i podle slibu společnosti Pfizer, že zhruba během dvou týdnů to bude dorovnáno a ke konci února bude těch dávek dokonce o něco více, než původně bylo,“ doufá šéf resortu.

Výrobci vakcín mají společenskou odpovědnost, zní z EU

Na zpoždění dodávek si stěžují i jiné země Evropské unie. Stella Kyriakides, eurokomisařka pro zdravotnictví po schůzce se zástupci společnosti AstraZeneca uvedla, že je taková chyba výrobců nepřípustná.

„Diskuse vyústila v nespokojenost kvůli nejasnostem a nedostatečnými vysvětleními. Členské státy EU jsou jednotné: výrobci vakcín mají společenskou a smluvní odpovědnost, kterou musí dodržovat,“ uvedla.

Členské státy od výrobce požadovaly podrobné plánování dodávek vakcín a termíny, kdy dojde k distribuci do členských států. „Ve středu bude svoláno další setkání, na kterém se bude věc dále projednávat,“ dodala Kyriakides.

Discussions with @AstraZeneca today resulted in dissatisfaction with the lack of clarity and insufficient explanations. EU Member States are united: vaccine developers have societal and contractual responsibilities they need to uphold.

— Stella Kyriakides (@SKyriakidesEU) January 25, 2021

Od jednotlivých výrobců chce rovněž získat jasnou informaci o tom, kolik dávek vakcín vyvezou mimo Evropskou unii. Chce přimět výrobce respektovat smlouvy o dodávkách.

Mluvčí AstraZeneca v pátek uvedl, že „počáteční objemy budou nižší, než se původně očekávalo“. V prvním čtvrtletí letošního roku dodá 31 milionů vakcín, což je o 60 % méně, než plánovaných 80 milionů.

Problém se týká mimo jiných například Itálie. Tamní premiér Giuseppe Conté podle BBC obvinil firmu AstraZeneca ze závažného porušení smlouvy. Pokud budou i nadále přetrvávat problémy se zásobováním, země bude muset přehodnotit svůj očkovací program.

Vakcína AstraZeneca vyvinutá Oxfordskou univerzitou dosud nebyla schválena EU, očekává se, že regulátor mu dá zelenou na konci ledna. Zpomalení dodávky oznámila i společnost Pfizer oznámila, u níž si EU objednala 600 milionů dávek. Odborníci se nyní zabývají tím,

Rušení termínů je matoucí, upozorňuje Richterová

Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila ještě na jeden problém, který se v souvislosti se zmiňovaných rušením rezervovaných termínů objevuje. Poslala ministrovi Blatnému otevřený dopis, kde žádá lepší komunikaci k lidem, jimž byl termín zrušen. Omezení dodávek je podle ní nepříjemná situace, za kterou ministerstvo nemůže. Potíž podle ní stojí jinde.

„Obracím se na Vás se zásadním podnětem, který významně narušuje důvěru občanů. (…) Rozumím tomu, že jste nyní ve velmi nepříjemné situaci, došlo k omezení dodávek vakcín a musíte tak nutně omezovat a dokonce rušit rezervovaná očkování. Je to situace, která je velmi nešťastná, ale nelze Vám ji vyčítat. Co je však z mého pohledu nepochopitelné je způsob komunikace. Dle nám dostupných informací jsou rezervované termíny občanům rušeny bez omluvy, bez nabídnutí dalšího termínu a na poslední chvíli,“ uvádí Richterová v dopise, který zveřejnila na svém twitteru.

Blatného žádá o empatickou komunikaci s občany a přehlednější systém. „Jak to, že je některým seniorům rušen termín a zároveň média plní zprávy o lidech naočkovaných zcela mimo očkovací strategii, kteří mnohdy dokonce ani nespadají do žádné z prioritních indikačních skupin?“ ptá se ministerstva.

Dnes jsem zaslala otevřený dopis na @ZdravkoOnline k rušení rezervací na #očkování. Lidé dostávají SMS bez slova omluvy či navržení náhradního termínu. Rozumím tomu, že vypadla dodávka vakcín. Přeju si ale ohleduplnou, empatickou komunikaci s těmi, jimž byla zrušena rezervace. pic.twitter.com/p7QYdV2lS5

— Olga Richterová – poslankyně za Piráty (@olgarichterova) January 25, 2021

Zdroj