Očkování bude pomalé. Nemáme stříkačky ani jehly a k vakcínám je nedostaneme, říká praktický lékař

1 měsíc starý 8

Mladí praktičtí lékaři jsou znepokojeni pomalým tempem očkování proti covidu-19 a vládě nabízejí svoji pomoc při samotném očkování i s distribuci vakcíny. Jak premiér Andrej Babiš (ANO) odpověděl na nabídku mladých lékařů, k nimž se mezitím připojili i další zdravotníci? V čem by nabízená pomoc mohla spočívat? A komu by pomohla především? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl místopředseda spolku Mladí praktici Vojtěch Mucha.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha 19:01 24. února 2021

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mohli praktici očkovat ve svých ordinacích už od března | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jste přesvědčeni, že těch 180 tisíc vakcín, které jsou podle vás nevyužité, byste byli schopni rozvést do ordinací?

Poslechněte si celý rozhovor s místopředsedou spolku Mladí praktici Vojtěchem Muchou

Doufáme v to. Zpočátku to znělo jako nadšenecká utopie, ale během několika dnů, které od naší výzvy uplynuly, se nám nabídlo tolik dobrovolníků z řad řidičů, logistických firem, krizových manažerů a vlastníků chladících vozů, že to vlastně není nereálné.

To znamená, že byste byli schopni takové množství vakcín rozvést?
Kdyby to bylo nutné, tak bychom k tomu zcela určitě potřebovali pomoc dalších dobrovolníků, ale myslím si, že bychom s tím pomohli.

Ministerstvo zdravotnictví už avizovalo, že v celé republice by se měli praktičtí lékaři do očkování zapojit od začátku března. Máte v tuto chvíli informace, jak by to mělo fungovat?
Informace jsou velmi kusé. Všechno, co víme o tom, jak má vypadat očkování v ordinacích praktických lékařů, se dozvídáme z médií. Vláda ani koordinace očkování s námi nekomunikují. Naše profesní organizace komunikují přímo s koordinátory očkování, takže už něco ví. Informace, jak by to mělo vypadat, se k nám dostávají až dnes. Je to ale dva měsíce poté, co tady ty vakcíny jsou. Zjišťujeme, že očkování se bude rozjíždět velmi pomalu, protože jeho organizace je špatná.

Z vašeho pohledu se tedy nedá očekávat, že se očkování už v pondělí naplno rozjede?
V pondělí se to začne rozjíždět velmi pomalu, protože ani nevíme, jestli dostaneme nějaký materiál. To, že do ordinace dostaneme lahvičku s nějakou vakcínou, ještě vůbec neznamená, že ji můžeme aplikovat pacientovi.

Hodně otázek, málo odpovědí. Sdružení praktických lékařů tvrdí, že 1. března očkování ve velkém nezačne

Číst článek

Je potřeba vakcínu naředit a mít dostatečný počet jehel a stříkaček. Jedná se o velký objem materiálu, který je poměrně specifický a v ordinacích běžného praktika se většinou nenachází.

To znamená, že kdybyste zítra rozvezli vakcíny, tak nemůžete očkovat, protože k tomu nemáte potřebný materiál?
Přesně to jsme teď zjistili. Dosud jsme žili v domnění, že vakcíny budou distribuovány i s potřebným materiálem. Teprve teď se ale dozvídáme, že k tomu distribuován nebude, takže narychlo začínáme zjišťovat, kde by se dal obstarat.

Celý rozhovor Tomáše Pancíře s místopředsedou spolku Mladí praktici Vojtěchem Muchou si můžete poslechnout v přiloženém audiu.

Tomáš Pancíř, vla

Zdroj