Očkování je důležité, ale útočit nemusel, hodnotí politici Zemanův projev

2 měsíce starý 15

"Jsem moc rád, že pan prezident vyzval všechny české občany k očkování. Stejně jako on jsem přesvědčen, že očkováni je svítání, které je na obzoru. Naděje na návrat do normálního života," napsal Babiš. Připomněl, že v neděli se v Česku začne s očkováním zdravotníků a seniorů. Vážím si také toho, že Zeman pochválil práci vlády, doplnil Babiš.

Zeman připsal zásluhu na zvládnutí první vlny covidu-19 bývalému ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. "První vlnu jsme zvládli díky všem zdravotníkům, záchranářům, hygienikům, hasičům, policistům, vojákům a všem zodpovědným občanům, kteří za první vlny šili roušky. Nebylo to díky jedné osobě," uvedl Babiš. Stejní lidé podle něj zvládají i další vlny. "Patří jim za to obrovské poděkování, náš vděk, naše úcta a obdiv," uvedl. Největší poděkování patří zdravotníkům a dobrovolníkům, doplnil.

Premiér Andrej Babiš

Foto: Milan Malíček, Právo

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) také ocenil, že Zeman vyzvedl potřebu a přínos očkování. "Jsem rád, že podpořil ty, kteří stojí v první linii a podpořil i postup vlády. Potěšilo mě, že se jasně vymezil proti těm, kteří vládní opatření nedodržují," napsal Hamáček.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala rovněž chválí Zemanův postoj k očkování i poděkování lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. "Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře," konstatoval Fiala.

Předseda ODS Petr Fiala

Foto: Ondřej Deml, ČTK

SPD podle šéfa hnutí Tomia Okamury respektuje Zemanovy názory, ale nesdílí jeho nekritický pohled na činnost vlády. "Nemůžeme gratulovat vládě za odvahu se zadlužit. Když si stát půjčuje, nesmí hrát roli odvaha se zadlužit, ale zdravý rozum a ekonomická úvaha půjčit si jen na smysluplné a návratné investice," uvedl.

Za zajímavý podnět považuje návrh na legislativní ukotvení podpory dobrovolnictví. SPD by takový předpis podpořila, dodal Okamura. "A měl jsem lidskou radost, že pan prezident už nemá ortézu a že vypadá zdravotně dobře," konstatoval. Zeman na veřejnosti odložil v sobotu ortézu po zlomenině ruky poprvé od srpnové operace.

Předseda SPD Tomio Okamura

Foto: Jan Handrejch, Právo

Markéta Pekarová Adamová

Foto: Jan Handrejch, Právo

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla ráda za výzvu k očkování a nošení roušek. "Ve zbytku se měl řídit slovy svého tiskového mluvčího, že už prezident všechno podstatné řekl. Házení viny na opozici nepřekvapuje," uvedla. Zeman podle ní není nadstranický, ale vládní prezident. "Vinu za to, že jsme se stali ve zvládání epidemie nejhorší zemí, však nese pouze vláda, která nejednala zodpovědně, ale na základě internetových anket," uvedla.

Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že by uvítal v této době projev morální autority. "Která povzbudí, vleje naději a bude spojovat. Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s obecně uznávaným kreditem. Takovým byl pro mě Václav Havel," uvedl.

Zdroj