Očkování mladších lidí může začít už za pár dní. Důvodem je, že vakcína AstraZeneca nezabírá u starších 65 let

2 měsíce starý 12

Mladší ročníky by se k očkování proti koronaviru mohly dostat výrazně dříve, než bylo dosud plánováno. Bohužel to není způsobeno hladce fungující vakcinační kampaní nebo nadbytkem vakcín. Půjde spíše o vedlejší produkt nedokonalosti jedné z vakcín. Jak totiž informovala německá média s odkazem na vládní zdroje, vakcína Covishield od společnosti AstraZeneca není účinná u lidí starších 65 let.

Po dlouhém zkoumání by Evropská léková agentura měla očkovací látce AstraZeneca udělit souhlas už tento pátek, a to na základě tlaku členských států, které s ní počítají ve svých vakcinačních plánech. Na veřejnost ale už prosákly informace o tom, že vakcína sice bude schválená, ale s tím, že bude určena pouze osobám mladším 65 let.

Dnes však v evropských zemích, Českou republiku nevyjímaje, probíhá očkování lidí starších 80 let. I pro tuto skupinu se s vakcínou AstraZeneca počítalo. Jenže ji nebude možné použít, a to ani pro pro další skupinu, která měla přijít na řadu.

Německé ministerstvo zdravotnictví proto už narychlo připravuje úpravu očkovacího plánu s tím, že by k vakcinaci měly být přizvány mladší ročníky. Právě pro ně bude určena vakcína AstraZeneca, jíž nebude možné použít jinak a které mají evropské státy objednáno velké množství. Ministr zdravotnictví spolkové země Severní Porýnní-Vestfálsko už potvrdil, že zprávy německých médií jsou pravdivé. “Spolu se schválením vakcíny AstraZeneca dostaneme také příbalový leták, ve kterém bude stát, k čemu je vakcína vhodná a k čemu vhodná není,” uvedl Karl-Josef Laumann podle serveru týdeníku Der Spiegel.

Postup, který plánuje Německo, pravděpodobně budou muset převzít i jiné země včetně České republiky, protože vakcínou AstraZenecy by nemělo smysl očkovat seniory. Ukázalo se totiž, že v jejich případě vykazuje vakcína pouze 8% účinnost, což znamená, že v této věkové skupině vlastně vůbec nefunguje.

Každopádně to bude znamenat nutnost provést narychlo velké změny. Například registrační systém pro očkování by měl být co nejrychleji otevřen pro mladší ročníky, aby následně nedocházelo ke zbytečným prodlevám.

Foto: Shutterstock

Zdroj